Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @stoicane,
    pai daca tot ai 116 mii si tot se umbla in zona, de ce nu?

    Comment


    • Numa sa o faca bine.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • E reprezentanta mah, ce dracu.
        Last edited by 77sky; 3 March 2015, 00:23.

        Comment


        • 116 mii in 2 ani.... dar mergi cu ea nu gluma
          A mea sta doar seara in parcare si am reusit doar 29 de mii din mai 2014 pana astazi

          Comment


          • La TCe cureaua de accesorii se schimbă relativ ușor, iar cea pe care o are acum e nouă (schimbată la revizia 4). Partea haioasă e ca petru distribuție nu ai treabă cu pompa de apă, dar tot ai o tonă de demontat/montat.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Originally posted by Kojak View Post
              @stoicane,
              pai daca tot ai 116 mii si tot se umbla in zona, de ce nu?

              Am sa o schimb singur cand va fi cazul.
              Nu e ceva vital plus de asta cand am schimbat pe cea veche kitul era impecabil dar carnetul de intretinere cerea lucru asta.
              Practic am fost obligat
              @torque cred ca a fost la a3a la 60.000 km
              Ei au zis ca ar trebuii dar am zis pas
              Nu mai ma tin nadragi acum


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              sigpic

              Comment


              • La Dacia 1310 ne interesa motorul, nu distributia.
                Probleme cu distributia pe lant nu sunt doar la Dacia/Renault si VAG, si BMW-ul are probleme la unele motoare.
                Pare ca varianta de distributie pe curea cu interval de schimb mare e cea mai potrivita ca si costuri. La Peugeot uiti efectiv de distributie.
                Last edited by mr.K; 2 March 2015, 23:25.

                Comment


                • Acum ce sa zic
                  Poate e un caz izolat asa cum a fost si cu sincronul de a5a.
                  Eu asa sper


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • Parca si Volvo are distributie, care zic ei ca ar tine 250.000.

                    Comment


                    • Apropo de promoții
                      Attached Files
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Daca e gata pana la 31 martie poate ma incadrez si eu


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by hasserro View Post
                          116 mii in 2 ani.... dar mergi cu ea nu gluma
                          A mea sta doar seara in parcare si am reusit doar 29 de mii din mai 2014 pana astazi
                          Exact acesta este regimul extrem de care spuneam la motorul in trei cilindrii, si nu o sa fie un caz izolat, nu are legatura cu supraalimentarea, este o logica de anticipare a problemelor f simpla....Stoicanu daca era in SUA conducea o camioneta cum vedem in filme....este singura masina care face fata........

                          PS
                          Nici taximetristii nu pot folosi in regimul asta masina.......
                          Mi-am adus aminte de un film unde un tip se grabea sa ajunga la aeroport pe autostrada si conducea o masina de litraj mic (gen Twingo) cu viteza maxima o distanta f mare, cu un km inainte de a ajunge a crapat motorul........
                          Last edited by Oti; 3 March 2015, 09:28.
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • 0,9 are alt scop. Nu sa faci race car din el. Ma uit si prin oras la noi, cei mai agresivi, dimineata mai ales spre servici, cei care merg cel mai oribil sunt detinatorii de Logane.
                            Un motor cu un asemenea litraj nu-i facut sa mearga la regimuri de turatii mari.

                            Comment


                            • In Piatra Neamt este invers....detinatorii de Dacia (mai sunt si uscaturi) merg cel mai bine, cred ca tine de profilul clientului......aici predomina sh nemtesti....
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Aici la noi multi marlani veniti de la sate la oras. Asta e.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google