Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se rupea lantul in cazuri izolate...doar cand chiar daca facea ca trenu, pe sofer nu il interesa sau nu stia ca lantul este lungit.
    In rest multe au sarit de la punct din cauza lantului lungit, prea putine sa rupt, putine de tot.

    Iar cauza...multiple cumulate...
    Motiv principal, lant din materiale proaste, motiv secundar intinzator hidraulic, care in primele secunde nu lucra corect...si aici pot fi multe cauze, inclusiv ulei neschimbat la timp ... Acum se spune ca este lant ok si intinzator electrohidraulic...deci dupa ei : problema rezolvata. Vom vedea...
    Oricum, daca la 4 - 5 ani schimb un lant, nu ma deranjeaza.

    Daca masina altfel va fi ok
    Last edited by mumus; 6 March 2015, 12:52. Reason: Automerged Doublepost
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • @mr.K la distributie ai ori tot Kitu lant , patine si intinzator ori doar intinzatorul.
      Deci esti obligat sa schimbi si lantu si asa Dacia -Renault s-a spalat pe maini.
      In ambele cazuri mai trebuie si un kit de garnituri.
      @mumus si eu sper sa se rezolve probleme l toate masinile.
      Veste buna restul de piese ajung Joi deci pe Vineri pot ridica masina (sper)
      Am garantie la manopera 3 luni si la piese 12 luni.
      Am de gand sa mai schimb o distributie in garantie de data asta.
      sigpic

      Comment


      • Ma ce ganduri negre ai vrei stage 2?
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Daca exista nici nu ma gandesc
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by stoicanu View Post
            Deci a venit kitul de distributie si se pare ca lantu nu are nici o problema.
            Problema e la patine.
            La @mumus alta era problema , se rupea lantu pe la 20.000 km si mai multe probleme la tsi-uri.
            Detalii, poze?

            Comment


            • Masina este inca in service
              Mai sunt piese de venit.
              sigpic

              Comment


              • Mda, se pare ca va trebui sa schimb si discurile de frana. Cand pun frana se aude ca freaca fier pe fier, m am uitat la discul stanga fata, are numai santuri....

                Comment


                • Cati km ai?
                  My Ride sigpic

                  Comment


                  • 29700 de km

                    Comment


                    • Am impresia ca si acel ESP a contribuit la o uzura sa zic prematura a discului , poate ma insel.
                      29.000 de km e cam devreme sa incepi sa schimbi discuri.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Stilul de mers este cel care face diferenţa..., am un vecin la bloc care a schimbat discurile la 20.000 de kilometri (Logan Ph2, 1,6 16v).

                        Comment


                        • Pai discul are santuri din cauza ca placutele s au tocit atat de tare incat cand pun frana se aude cum se freaca fier pe fier.

                          Comment


                          • Daca tot le schimbi, pune discuri ventilate sa numai tocesti repede placutele de frana.

                            Comment


                            • Asta inseamna si alti etrieri, si oricum pa-pa garantie ...

                              Comment


                              • La revizia de 20.000, unde mama a fost cu masina, i am spus sa le zica sa schimbe placutele ca sunt cam duse. Le-a spus, iar cei de acolo au zis ca mai merg. Uite ca n au mai mers.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google