Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai citit ce norma e 5w30 fata de 5w40 sau 10w40?

    Comment


    • Originally posted by iatagan View Post
      Ai citit ce norma e 5w30 fata de 5w40 sau 10w40?
      5w30 are norma RN17 sau RN0700 perfecta pentru un motor aspirat. 5w40 la fel, norma RN0700 si RN0710.
      Diferenta este la graficul temperaturilor.

      Comment


      • De fapt RN17 inlocuieste RN0700 si RN0710.

        Comment


        • Originally posted by EmanuelO View Post

          5w30 are norma RN17 sau RN0700 perfecta pentru un motor aspirat. 5w40 la fel, norma RN0700 si RN0710.
          Diferenta este la graficul temperaturilor.
          Pai asta e faza ca 5w30 e a5/b5 iar 5w40 e a3/b4... Iar la motorul asta trebuie a3/b4.

          Comment


          • Am găsit factura de la prima revizie, pe ea scrie Dacia Oil Plus Extra 10W40. Este un ulei semisintetic. Intervalul de schimb pentru 1.0 SCe este 20.000 km, și la unele mașini 30.000 km, tot cu acest ulei. Daca caut specificațiile uleiului scrie că rezistă la 10.000 km. De ce îmi pune o reprezentanta Dacia acest tip de ulei daca rezistă mai puțin decât intervalul de schimb?

            Comment


            • Imi cer scuze,daca nu am postat unde trebuie
              Peste o luna voi avea cea de-a 4 a revizie la Logan 2 1.5 dci 90 cp.(2016) KM parcursi 20.000
              Intrebarea mea este: ce operatii se vor face(devizul) si cam cat costa in total cu manopera?
              Duduia de la Vocea Clientului,nu a stiut nici e ce sa-mi spuna.
              Trebuie sa fiu pregatit cu banutii

              Multumesc anticipat!
              Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

              Comment


              • Pagina 5 este motorul tau cu intervalele de revizie, pretul maximal piese si manopera.
                http://www.autocobalcescu.ro/files/s...isa_produs.pdf
                Deci anul 4 te prinde o distributie si accesorii desi ai foarte putini km. Eu as mai merge un an fara sa schimb. Manopera s-ar putea sa fi crescut putin.
                Pe mine cam asa m-a costat:

                22.06.2018, 57400 km, schimbate distribuția/accesorii si placute frana, Eurocar Alexandria 1143 lei (cu TVA)
                Include: Plăcuțe frână puntea față 410602581R (manoperă 53 lei, preț piese 167 lei)
                18.10.2019, 70821 km, ulei Elf Fulltech FE DPF 5W30 (150 lei), revizie Eurocar Alexandria 366 lei (cu TVA)
                Include:
                Filtru ulei Original Dacia 152089599R Filtru ulei 85 CP 8200768927 - 30 lei (f. TVA)
                Filtru Aer Original Dacia 165467674R - 41 lei (f. TVA)
                Filtru Motorina (Cartus Filtrant) Original Dacia 164039594R - 74 lei (f. TVA)
                Last edited by gecmc94; 23 January 2020, 00:12.

                Comment


                • Originally posted by apy View Post
                  Am găsit factura de la prima revizie, pe ea scrie Dacia Oil Plus Extra 10W40. Este un ulei semisintetic. Intervalul de schimb pentru 1.0 SCe este 20.000 km, și la unele mașini 30.000 km, tot cu acest ulei. Daca caut specificațiile uleiului scrie că rezistă la 10.000 km. De ce îmi pune o reprezentanta Dacia acest tip de ulei daca rezistă mai puțin decât intervalul de schimb?
                  Am sunat la reprezentanta, o doamna mi-a spus ca depinde in ce motor pun uleiul, si ca uleiul asta rezista 20.000 km, sa merg linistit.

                  Comment


                  • Doamna aceea precis a citit si ea niste date pe care le-a dat uzina(se efectueaza schimburile la 20k km, etc...)
                    Nu cred ca rezista 20 k km un ulei semi sintetic, abia rezista RN tech 5w40 care este un ulei long life... Asta este aproape un ulei mineral, destul de slab. Iti recomand sa mergi sa il schimbi, e cel mai bine.

                    Comment


                    • M-am programat pentru un schimb, saptamana viitoare.

                      Comment


                      • Originally posted by gecmc94 View Post
                        Pagina 5 este motorul tau cu intervalele de revizie, pretul maximal piese si manopera.
                        http://www.autocobalcescu.ro/files/s...isa_produs.pdf
                        Deci anul 4 te prinde o distributie si accesorii desi ai foarte putini km. Eu as mai merge un an fara sa schimb. Manopera s-ar putea sa fi crescut putin.
                        Pe mine cam asa m-a costat:

                        22.06.2018, 57400 km, schimbate distribuția/accesorii si placute frana, Eurocar Alexandria 1143 lei (cu TVA)
                        Include: Plăcuțe frână puntea față 410602581R (manoperă 53 lei, preț piese 167 lei)
                        18.10.2019, 70821 km, ulei Elf Fulltech FE DPF 5W30 (150 lei), revizie Eurocar Alexandria 366 lei (cu TVA)
                        Include:
                        Filtru ulei Original Dacia 152089599R Filtru ulei 85 CP 8200768927 - 30 lei (f. TVA)
                        Filtru Aer Original Dacia 165467674R - 41 lei (f. TVA)
                        Filtru Motorina (Cartus Filtrant) Original Dacia 164039594R - 74 lei (f. TVA)
                        Multumesc mult gecmc94 pentru raspuns.Nu stiu ce sa zic in privinta distributiei.Stiu ca si cureaua de distributie imbatraneste la fel ca si anvelopele,adica la maxim 5 ani trebuiesc schimbate.Am sa le cer parerea si celor de la Dacoserv Militari cand ma voi duce si unde am facut cele 3 revizii.Tie in cat timp ti-a facut revizia(ore)? Merita sa fac revizia la Eurocar Alexandria ca pret si mesteri priceputi? Plus drumul de la Bucuresti la Alexandria...dus-intors.
                        Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                        Comment


                        • Merită revizia la Eurocar Alexandria, eu am făcut câteva la ei, inclusiv distribuția. O să merg la vară pentru distribuție la 120k și mai devreme pentru înlocuit discuri+plăcute de frână și revizia la motor.

                          Comment


                          • Multumesc pentru raspuns aris86. Ma voi interesa si la ei.Numai bine!
                            Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                            Comment


                            • Daca nu ai niciun drum in zona, poate ca nu merita, eu am drumuri in acea directie din cand in cand. Manopera dureaza max o ora jumatate la revizie, si cam doua ore la distributie.

                              Comment


                              • Mai putin la Alexandira fata de buc - revizie 40 k km lodgy + deviz mai detaliat
                                Cereti oferte pentru comparatie
                                Logan 0.9 TCe 2018

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google