Logan III - Comanda și Termen de Livrare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CostiC
    replied
    Originally posted by Gil26 View Post
    Leo0608 , deci colegul de forum sa renunte si la masina aceasta care poate sa fie livrata "la jumatatea lunii urmatoare" ?
    Cam cat timp ar putea sa dureze aceasta "judecata pe civil cu agentul" ?
    Ce "daune morale in instanta" ar putea sa ceara nelutu_pop ?
    Cel mai probabil se va ajunge la mediere ... fiind o neglijenta in serviciu ( si aici partea interesanta ...( cu rea vointa sau nu... ) si de aici se disjung mai multe cai de atac...

    Leave a comment:


  • nelutu_pop
    replied
    Sigur așa a fost si eu cred ca mai erau fonduri si putea sa depună dar din motivele lui nu a făcut-o. Acuma am uitat de cealaltă mă concentrez pe cea din prezent , poate a vrut sa mă facă sa cumpăr una cu mai multe dotări sa fie si comisionul lui mai mare , nu am vrut de la început sa iau una cu foarte multa electronica ca s-a tot scris pe aici ca se strica si nu as vrea sa am probleme daca s-ar putea .

    Leave a comment:


  • valioglu
    replied
    Ba da, ti s-a oferit, dar dealerul nu iti depusese dosarul pentru rabla. Am inteles exact. Si care e problema intr-un final? Ca sa nu pierzi banii mai stai un pic.

    Leave a comment:


  • nelutu_pop
    replied
    Nu ai înțeles , spuneam ca nu mi s-a oferit aceasta posibilitate. Nici eu nu înțeleg de ce și da … eram nervos , nu așa trebuie sa faci cu clientii , sa-i tragi pe sfoara ,eu asta am simțit !

    Leave a comment:


  • valioglu
    replied
    Deci practic omul e nervos dar nu a platit masina in termen.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Leo0608 , deci colegul de forum sa renunte si la masina aceasta care poate sa fie livrata "la jumatatea lunii urmatoare" ?
    Cam cat timp ar putea sa dureze aceasta "judecata pe civil cu agentul" ?
    Ce "daune morale in instanta" ar putea sa ceara nelutu_pop ?
    Last edited by Gil26; 30 September 2023, 19:30.

    Leave a comment:


  • Leo0608
    replied
    Se poate da in judecata pe civil agentul care si-a batut joc de tine si ii ceri daune morale in instanta. Consulta un avocat,e cel mai bine

    Leave a comment:


  • nelutu_pop
    replied
    Deci ca sa fiu clar pana la capat va spun ca masina comandata initial am pierdut-o din cauza ca nu am respectat termenul de zece zile, dupa ce am primit email-ul ca a ajuns in locatie.Eu aveam la agent dosar de rabla si nu il depuse-se,,eu de unde sa stiu, cand am primit email-ul i-am scris inapoi sa-mi confirme ca nu din vina mea o sa ratez termenul ala de zece zile,nu mi-a scris si l-am sunat , la telefon m-a asigurat ca nu e o problema poate s-o tina pe stoc. Eu cred ca dupa cele zece zile dacia mi-a luat masina si ea a aparut in stoc online si probabil ca cineva a rezervat-o,de aia nu mai puteam eu sa am acces la ea ,august a fost pauza la rabla clasic si in 2 sept depus dosar validat in 4 sept si mie mi-a spus abia in 20 sept cand i-am trimis mesaj ca am scris la vocea clientului. Deci e complicat pentru mine sa inteleg de ce s-au comportat asa cu mine.
    Acuma tot acelasi agent mi-a propus o alta masina pe care am rezervat-o online am platit 500 euro si am facut cerere de rambursare pentru avansul initial imediat mi-a alocat un alt VIN si acuma astept sa vad ce urmeaza asta e mai scumpa cu cca 850 euro e full option, o iau, am voucher de rabla care am inteles ca nu expira si sper sa mi-o dea la jumatea lunii urmatoare am inteles de la agent ca e in port la Constanta e o masina fabricata in Maroc , as vrea pareri de la voi si aici e un termen de 14 zile in care trebuie sa semnez la reprezentanta bonul de comanda,vineri au fost toate astea acuma sa vad luni ce se mai intampla. Deci se poate si-asa , e bine de stiut.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    eee...., începi să-ți revii..., deci nu e chiar 100% vina AutoEuropa și nici a fabricii, la tine e un cumul de factori..., nu ai putut să respecți termenii, programul Rabla, etc...

    lucrurile sunt mai nuanțate...

    Leave a comment:


  • nelutu_pop
    replied
    Mulțumesc pentru răspunsuri , azi dimineața m-au sunat pana la urma de la vocea clientului și mi-au confirmat ca seria aia nu mai e alocată comenzii mele fiindcă nu am plătit in termenul acela cu rabla de zece zile mașina mi-a foat luată . După aia a fost pauza aia din August la rabla ai se pare ca cineva a cumparat-o online și numai e disponibilă pentru mine. Acu va trebui agentul sa caute ceva disponibil pe stoc cu dotări asemănătoare să-mi propună ai dacă accept îmi muta avansul si îmi aloca alta serie . Dacă nu găsește face comanda pentru o noua mașina la fabrica . E foarte complicat ,pana la urma AutoEuropa are o vina ca nu mi-a spus cum sta treaba fiindcă mașina e la ei din 16 Iulie .Am cumpărat tot de la ei fiindcă ei au Logan nu-mi permit o mașina mai scumpă

    Leave a comment:


  • CostiC
    replied
    Scurt....

    1. Conform precontract autoturismul se livreaza in termen de.... xxx zile dupa ajungerea lui in locatia stabilita cu vanzatorul..
    2. Daca autoturismul este in locatie ( esti sigur) atunci trebuie sesizare scrisa la ANPC.
    3. Daca vehiculul a fost vandut altei persoane , si ai dovezi in acest sens , plangere penala la politie pentru abuz in serviciu si probabil dare si luare de mita.. ( dar trebuie dovezi).


    Ar mai fi pasi legali dar trebuie o comunicare directa cu director / manager al reprezentantei de unde se ridica autoturismul.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Originally posted by nelutu_pop
    .... eu va spuneam ca am pățit ceva aproape identic cu AutoEuropa in 2005 când am cumpărat mașina pe care Acu am dat-o la rabla ……
    Stai..., deci știai de atâția ani că ăia de la AutoEuropa sunt nașpa și totuși ai cumpărat TOT de la ei?...

    Nu e în regulă... și acum te plângi TOT de ei?...

    E greu de înțeles de ce oamenii fac chestii d'astea..., așa..., masochiste...

    Leave a comment:


  • nelutu_pop
    replied
    Da așa este , nu au nici o legătura frustrările mele cu acest forum ,îmi pare rău ca a trebuit sa scriu asta acolo nu m-am putut abține. Am scris la voceaclientului și nu au răspuns ,i-am sunat si nu au răspuns . Da sunt membru din 2011,am avut multe de învățat după forumul asta , acuma trec printr-o experiența proasta și vroiam ajutor . Am renunțat la mașina veche un Logan MPI cu care am rulat 300 000 km motor termic cred ca mai mergea mult și bine pana la 1 000 000 km și Acu nu pot intra in posesia mașinii de la AutoEuropa Timisoara deși e acolo de mai bine de 2 luni…….. bănuiam ca obțin ajutor nu vreau sa supar pe nimeni nu mai scriu aici nimic . As vrea sa renunț la ce am scris dar nu știu exact cum , rog moderatorii sa o facă , fiecare pentru sine in desertul de egoism care se numește viața , e un citat care ma urmărit toată viața pana acuma .Mereu am sperat ca ae vor schimba lucruri in bine dar ……. nu am constatat asta . Mulțumesc celor care au citit și dacă e greșit rog administratorii sa șteargă. Mulțumesc

    Tot ce am scris mai sus e adevărat , pare ca nu am
    postat unde trebuie si am supărat pe unii , bine ca cineva mi-a scris . Nu mai scriu aici , problemele însă sunt reale asta este eu trec prin asta . Trăim in România si asta ne ocupa tot timpul e unul dintre putinele lucruri pe care le-am obținut După revoluție , eu va spuneam ca am pățit ceva aproape identic cu AutoEuropa in 2005 când am cumpărat mașina pe care Acu am dat-o la rabla , asta pe care o cumpăr acuma e ultima nu mai cumpăr alta si nu-i înțeleg pe domnii de la Dacia . Clientii sunt persoane fizice nu roboti cu inteligenta virtuală , ……

    Recomandați-mi o secțiune , sau mutați mesajele acolo … dacă am pus greșit , nu știu cred ca nu se poate , sa șterg câteva mesaje când m-am supărat ca am scris la Dacia la vocea clientului și dacă pan atunci mi-au confirmat primirea nu au mai făcut-o ai m-am răzbunat aici unde e vorba de termene de livrare. M-am gândit ca e potrivit , sa știe oamenii care vor sa cumpere ca se poate ai așa , sa se gândească bine mai ales dacă au banii munciți greu sa cumpere de undeva unde sunt și respectați la propriu . Eu aștept și păreri pozitive despre postarea mea și dacă constat ca am supărat multă lume nu mai scriu aici , nu e nici o pierdere pentru forum o sa mai citesc dar fără cont .​

    Last edited by 77sky; 28 September 2023, 15:46.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Originally posted by nelutu_pop
    Dacia controlează forumul asta ? Dacă Dacia citează

    Originally posted by nelutu_pop
    Nu pot scrie liber , …. De ce ?

    Originally posted by nelutu_pop
    Mă dezabonez ,nu am nevoie de ceva care nu mă ajuta sau dimpotrivă mă încurcă .
    Este destul de trist si complet aiurea tot ceea ce ai scris, mai ales ca esti membru al acestui forum (se pare ca) din 2011 ....

    LE: Iar frustrarile si problemele tale cu AutoEuropa Timisoara nu au "legatura" cu acest forum.
    Last edited by Gil26; 27 September 2023, 21:08.

    Leave a comment:


  • nelutu_pop
    replied
    Voi credeți că e simplu să cumperi mașina de la AutoEuropa în Timisoara ,deloc simplu,nu e de ajuns sa ai banii și banii nu sunt putini eu am avut un Logan cumpărat in 2005 pe care l-am predat la programul rabla ,mi-a părut tău după el avea 300 000 km la bord,arata impecabil la interior .Avea rugina la aripi și la uși de aceea am hotărât să-l schimb……. ghinionul meu a fost ca am mers la AutoEuropa timisoara și mi-a spus un consătean care a cumpărat de la Reșița tocmai fiindcă ăștia de la timisoara (observați ca scriu cu litera mică , nu s-au calificat )…… fără detalii fiindcă mii Rușine sa detaliez .
    Nu o sa mă opresc aici o sa scriu la vocea clientului la Renault in Franța , bănuiesc dar nu am probe de aia nu pot scrie aici ca vroiau ceva de la mine ca să-mi dea mașina și eu nu mai am cumpăr mașina cu banii jos și nu înțeleg de ce trebuie sa ne întoarcem in timp sa facem ce ……….

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google