Logan III - Comanda și Termen de Livrare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Leo0608
    replied

    Gil am necazuri cu macaraua dr, coboara geamu si nu mai urca. La actionarea butonului din bord pe inchidere geam motorasu nu face nimic Sa trebuiasca sa cumpar macara noua?
    Am separat geamu de macara, l-am ridicat sus si am imobilizat geamu.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Nu stim, de unde mai ai si informatia asta ca "s-au mărit salariile cu 300 de lei incepand cu luna asta" ????
    Iar daca la achizitionarea unei masini noi trebuie succes
    Plus ca putin mai inainte ai scris ca sunt "comenzi mai puține" (si nici nu ai precizat de unde ai datele) iar nu cu mult timp in urma ai mai scris si asta:
    Originally posted by Driver23 View Post
    Cică nu sunt bani , scumpiri inflație și alte chestii,și ce să vezi lumea comanda mașini noi pe rupte !
    Și mai ești forțat de stat prin tot felul de scumpiri la asig . Impozit benzină să-ți cumperi mașina noua
    Și uite comandă la mașina noua aștepți 7-8 luni la ea !
    Daca ar mai fi sa dau comanda pentru o mașină nouă în momentul asta nu știu dacă aș mai plasa comanda
    Last edited by Gil26; 10 July 2022, 00:01.

    Leave a comment:


  • Driver23
    replied
    Pentru cei care vor să-și cumpere mașini noi să știți că s-au mărit salariile cu 300 de lei incepand cu luna asta
    succes la achiziționarea unei mașini noi !

    Leave a comment:


  • Driver23
    replied
    Modelele disponibile online sunt in mare parte comenzi refuzate de clienți

    Leave a comment:


  • speleus
    replied
    Probabil comenzile merg încă bine dar și producția pare să-si fi revenit.
    Daca urmăriți site-ul cu comenzile online o să vedeți că zilnic sunt cel puțin 100 mașini disponibile, unele chiar cu livrare imediata. Ce-i drept doar anumite modele apar deocamdată ca disponibile la comanda online. Azi de exemplu este listat și un Sandero Stepway Comfort cu GPL livrabil in noiembrie și 2 Sandero livrabile instant. Nu-mi dau seama de ce nu se alocă aceste mașini comenzilor existente. Probabil e vorba de model, culoare, dotari și nu se potrivesc cu acelea comandate. Probabil mai au anumite stocuri de componente și vopsea și chiar daca nu au comenzi le pun in fabricație sa nu stea pe depozit. În același timp probabil pregătesc și intrarea in fabricație a noilor modele pe care le vor lansa oficial în octombrie.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Ai si date care sa sustina afirmatia ca sunt comenzi mai putine? Iar din cate stiu "posibilitatea de a fabrica mai repede" depinde de mai multi factori (in aceleasi conditii timpul de fabricatie nu se modifica)...

    Leave a comment:


  • Driver23
    replied
    Probabil o sa se micșoreze termenele de livrare , daca mai adăugăm și inflația care a scumpit Daciile cu cel puțin 1500 €.
    comenzi mai puține posibilitatea de a fabrica mai repede

    Leave a comment:


  • Driver23
    replied
    In contract scrie 30 de zile, practic durează 7 luni cel puțin la mine

    Leave a comment:


  • speleus
    replied
    Estimarea de fabricație cam cu cate luni înainte de data efectivă apare la dealer? De exemplu o comanda data azi 08.07.2022 cam când primește o data de fabricație? Depinde de modelul comandat? Cel puțin teoretic la Dacia ar trebui sa se micșoreze termenele de livrare deoarece piața din Rusia s-a evaporat și tot ce mergea acolo ca și componente a devenit disponibil pentru restul lumii (în principal pentru Europa). Renault a renunțat parcă la tot ce producea acolo.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Originally posted by Driver23 View Post
    Știe cineva la cat timp apare mașina în aplicația my Dacia ?
    De regulă apare la 3-4-5-7 zile după ce a fost fabricată.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Si eu ii doresc multa sanatate colegului paul_damian si mai ales sa treaca cat mai repede\usor peste acest ”virusache” (care se pare ca revine ”pe val” ), iar Oscar sa il poarte cat mai multi km fara probleme.
    Referitor la termenele de livrare acestea erau in vremuri ”normale” (fara virusi, operatiuni speciale, semiconductori, etc.) la Dacia, inclusiv pentru masina din semnatura, 7-8 saptamani pentru una ”cu de toate” asta daca nu se dorea una din stoc, iar curtile reprezentantelor erau pline, acum din pacate cam bate doar vantul prin ele....
    Last edited by Gil26; 8 July 2022, 06:47.

    Leave a comment:


  • Ampt
    replied
    paul_damian: Să te poarte sănătos în continuare, fără niciun fel de probleme.

    Leave a comment:


  • Driver23
    replied
    Știe cineva la cat timp apare mașina în aplicația my Dacia ?

    Leave a comment:


  • paul_damian
    replied
    Cumva off-topic:

    Oscar al meu a facut un anisor de cand a iesit de pe linia de productie.
    Intai am comandat unul care a fost adus la dealer a doua sau a treia zi. Pe care l-am refuzat, fiindca in 14 mai a aparut optiunea de scaune incalzite. Asa ca am comandat altul. Termen de livrare sfarsitul lui iulie. A venit mai iute - termen efectiv de livrare 7 saptamani. Ce vremuri, dom'le, ce vremuri...
    Attached Files

    Leave a comment:


  • CostiC
    replied
    Asta e varianta de 90 "martoage"f ara GPL. din cate stiu cea cu GPL are 100 Cp.

    Multumesc!
    Last edited by 77sky; 6 July 2022, 15:28.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google