Logan III - Comanda și Termen de Livrare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by DFA View Post

    De regulă vine EXACT ce ai comandat TU - modificările actuale sunt pentru comenzile făcute DUPĂ modificări.

    Pot exista și excepții, când ce ai comandat TU nu se poate fabrica și atunci comanda ta deviază, fie se întârzie mai mult fabricarea (în așteptarea pieselor lipsă), fie accepți o modificare de echipare și se păstrează termenul de fabricație.

    Chestiile astea le discuți cu agentul de vânzări de la dealer, respectiv cu Vocea Clientului.
    ok, multumesc

    Comment


    • Originally posted by Alin0303 View Post
      Buna seara,
      O intrebare am, daca din momentul comenzii, trec 3 luni si nu primim seria caroseriei, cum cei de la Dacia se obliga in bonul de comanda (" in termen de 90 de zile se va comunica in scris termenul de livrare estimat"), ce putem face?
      Din data de 25 ianuarie cand am plasat comanda, cu promisiuni de la dealer cat si de la vocea clientului cum ca voi primi un termen de livrare spre sfarsitul lunii februarie, tot insist in ambele parti si nu primesc niciun raspuns concret, doar sa revin peste cateva zile... saptamani.. si ca masina va fi livrata conform programului rabla, in maxim 300 de zile.
      merci.
      Si eu tot cu rabla am comandat si mi-au zis termen minim 6 luni ... adica ma pot astepta sa imi livreze masina la anul . Eu am primit o serie provizorie , VIN-ul real nu stiu cand il primesc
      Last edited by ddaniel; 7 April 2022, 13:55.

      Comment


      • Am un amic ce lucreaza in port la o firma care incarca masinile produse la noi pentru export. Mi-a zis ca nu mai fac față la cate masini incarca pe zi pentru export. Probabil un procent mai mare pleaca la export in detrimentul celor comandate in tara. Masini sunt, dar nu pentru noi.
        Toate cu un scop ..

        Comment


        • Referitor la asta, și eu lucrez in automotive, facem volanul. Lucram și sâmbăta pentru platforma XJI, facem 500 volane/schimb* 15 schimburi pe săptămână, plus sâmbăta suplimentar că nu facem față. Noi nu facem fața cu volanul îmbrăcat în piele, care e in standard, mai nou, pe Logan 3 confort. Când am luat eu mașina, plăteai 100€ in plus pt volan in piele.

          Comment


          • Cică nu sunt bani , scumpiri inflație și alte chestii,și ce să vezi lumea comanda mașini noi pe rupte !
            Și mai ești forțat de stat prin tot felul de scumpiri la asig . Impozit benzină să-ți cumperi mașina noua
            Și uite comandă la mașina noua aștepți 7-8 luni la ea !
            Daca ar mai fi sa dau comanda pentru o mașină nouă în momentul asta nu știu dacă aș mai plasa comanda

            Comment


            • Loganul este comandat de noi și spanioli ca și tari mai mari
              la Sandero stepwey se așteaptă la fel pentru comanda ???

              Comment


              • Tocmai am fost sunat pentru confirmarea livrarii la mijloculul lunii Mai. Eu am comandat in 07.10 un logan comfort Eco G, cu vopsea moonstone, jante, scaune incalzite si cam tot ce se putea pune pe ea in afara de senzori parcare fata (am doar pe spate). Deci 7 luni si un pic a fost timpul de asteptare in cazul meu

                Comment


                • Originally posted by Driver23 View Post
                  Cică nu sunt bani , scumpiri inflație și alte chestii,și ce să vezi lumea comanda mașini noi pe rupte !
                  Și mai ești forțat de stat prin tot felul de scumpiri la asig . Impozit benzină să-ți cumperi mașina noua
                  Și uite comandă la mașina noua aștepți 7-8 luni la ea !
                  Daca ar mai fi sa dau comanda pentru o mașină nouă în momentul asta nu știu dacă aș mai plasa comanda
                  Cred ca si programul rabla are o parte din "vina" in numarul mare de comenzi. Plus ca poti lua cu finantare daca nu ai toti banii.
                  Cu o masina veche e din ce in ce mai greu sa obtii ITP, stranba din nas la orice pata de rugina . Personal din cauza asta renunt la masina veche, ma pot trezii oricand ca
                  trebuie sa ma apuc sa sudez la ea sa sau sa schimb catalizatorul ca nu mai iese la noxe daca mai vreau ITP.
                  Am cerut oferte la mai multi dealeri . Cel mai rapid mi se livra renault megane , in luna mai, Cel mai greu primeam coorene , respectiv suzuki si hyundai: timp de asteptare de peste 9 luni, dar puteai sa stai mai mult de 1 an foarte usor. Asa ca se poate si mai rau )

                  Comment


                  • Originally posted by Driver23 View Post
                    Loganul este comandat de noi și spanioli ca și tari mai mari
                    la Sandero stepwey se așteaptă la fel pentru comanda ???
                    Am comanda din decembrie, termenul initial de livrare era inceput de aprilie. Momentan nu dealer-ul nu are update referitor la data de iesire din fabrica.

                    Comment


                    • Originally posted by RoYeti View Post
                      Am un amic ce lucreaza in port la o firma care incarca masinile produse la noi pentru export. Mi-a zis ca nu mai fac față la cate masini incarca pe zi pentru export. Probabil un procent mai mare pleaca la export in detrimentul celor comandate in tara. Masini sunt, dar nu pentru noi.
                      Din cate am inteles de la reprezentante, Dacia a pastrat doar productia de Jogger in RO.

                      Comment


                      • Cine vreo o Dacia noua cu livrare imediata are la dispozitie Jogger SL Extreme cu 7 locuri. Cine doreste alta configuratie sau alt model...asteapta.

                        Comment


                        • Originally posted by christi1923 View Post

                          Am comanda din decembrie, termenul initial de livrare era inceput de aprilie. Momentan nu dealer-ul nu are update referitor la data de iesire din fabrica.
                          Ai primit serie?
                          Toate cu un scop ..

                          Comment


                          • Originally posted by RoYeti View Post

                            Ai primit serie?
                            Nu am primit, nici nu am mai insistat.

                            Comment


                            • Eu am dat avans pt comanda la finalul lunii noiembrie si am primit seria de la dealer in 9 februarie... cu data fabricatiei pe 25 mai (ca dotari cam tot ce se poate pune... )

                              Comment


                              • Eu am 3 luni și nu am serie de caroserie , da cei de la Dacia când am sunat mi-a spus o chestie interesantă probabilitatea să-ți de-a serie de caroserie în fix 3 luni și termen de livrare in 6 luni este mai mare daca exista multi cumparatori care dau comenzi la mașini full îi bagă într-un anumit, iar loturile se fac cu un anumit număr de mașini care au aceleași opțiuni
                                iar cei care au comandat că mine Dacia logan confort cu 2 opțiuni trebuie sa astep că și alții să sa comande o Dacie confort cu 2 ,3 opțiuni că sa se facă lotul de mașini și să-i de drumul in producție iar rezultatul este la Daciile full termenul este de 6 luni iar la celeleat de 7 8 luni și vice versa
                                Se pare că foarte mulți comandă mașinile full de ajung mai repede indiferent de model ,din cauza asta cred că au scos modelele esențial și acces

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google