Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bine punctat

    Comment


    • Doar cu mentiunea referitor la:
      Originally posted by t0rquemada View Post
      Dacă alegi Medianav, care vine cu hărți standard(tara de livrare) poți face upgrade la full Europa**.
      ...
      **Inițial aveai Europa, apoi Europa de Est și Europa de Vest. Ulterior s-au reunificat în full Europa cu actualizare pe 3 ani
      ca astea sunt preturile (pachetele) de pe https://dacia.welcome.naviextras.com...ntents_en.html (ex si atasat)
      Tocmai de aceea atunci cand am configurat \achizitionat masina am preferat sa iau pachetul Europa, si atunci era mai ieftin decat sa fac ”upgrade la full Europa”, plus ca nu trebuia sa il cumpar separat si era gata instalat (dupa rodaj urma sa plec intr-un concediu), am facut doar un update gratis si atat.
      Ulterior am deblocat navigatia, tangential si la garantie \CID si mi-am asumat acest lucru, daca in timpul modificarilor sau dupa aveam vreo problema cu unitatea evident ca suportam costurile (eram pregatit chiar sa achizitionez si un alt MediaNav) dar acum dupa cinci ani aceasta functioneaza foarte bine si sunt multumit, tin minte ca la prima revizie cei din reprezentanta au zambit cand au vazut ecranul modificat dar nu au avut vreo ”obiectie”, am facut si cateva imbunatatiri, rulez cel nativ dar cu skin si mapchanger, folosesc doar hartile de care am nevoie si nimic altceva in plus (daca trebuie oricand pot adauga ceea ce doresc), acum am hartile 2022Q4, astept hartile 2023Q1 (gratis ) sa le testez, etc. ...

      Si repet: mi-am asumat aceasta imbunatatire \modificare in garantie, nici vorba de acest ”bau-bau” cu CID, si pana la urma am procedat asa cum am dorit cu bunul (meu) achizitionat.
      Attached Files

      Comment


      • Spor la modificat.
        Cu plăcere
        Attached Files

        Comment


        • Bine de stiut, dar doar mie imi pare putin hidos excesul ala de alb pe grila fata? Poate e un gust dobandit, inca ma adaptez

          Comment


          • Este horor !,...cînd î-mi va veni noua mașină( înscris 07 2022) o voi vopsi, iar pe cea de pe ca capota portbagaj o voi dezlipi, dacă se poate.

            Comment


            • Originally posted by sapte62 View Post
              Bine de stiut, dar doar mie imi pare putin hidos excesul ala de alb pe grila fata? Poate e un gust dobandit, inca ma adaptez
              Nu ești singurul căruia nu-i place. Altora le place. Eu am mașina albă și-mi place grila albă. Chestie de gusturi.

              Am avut Logan 1 si 2, nu am văzut pe nimeni să se uite după mașină. Eh, Loganul 3 atrage priviri, m-au întrebat unii cât costă, au zis că le place... Adică Dacia e o mașină de băgat în seamă. Sunt frumoase, e adevărat, e altceva acum...

              Comment


              • Avem pe aici useri ce si-au montat folie nano-ceramica doar pe parbriz? Se simt rezultatele?

                Nu stiu daca masinile (mai) premium au ceva tratamente pe parbriz puse din fabrica, insa la Sandero vara efectiv te arde soarele, trebuie sa pun AC-ul sa-mi bata in fata ca sa nu-mi fie cald, ceea ce la drum lung nu e ok.

                La SH-ul premium n-aveam problema asta, AC-ul fiind chiar mai slab (nu baga atat de rece ca la Sandero), nu ma ardea soarele in fata / pe tricoul negru.

                S-o infoliez cu folie nano-cermaica pe toate geamurile ma costa cca. ~3000 lei, si nu stiu daca s-ar mai merita... as merge doar pe parbriz fata (~1300 lei) daca ar avea ceva efect.

                Comment


                • Eu am ridicat mașina în Iulie, pe o căldură sufocantă, aproape imediat am primit mesajul atașat...

                  A doua zi am pus pe parbriz (550 Lei) + geamuri față (450 Lei) folie ceramică Llumar AIR 80 BL SR HPR (Clear) - practic transformă un parbriz obișnuit într-unul atermic, cu rezultate foarte bune.

                  Mesajul de supraîncălzire nu a mai revenit niciodată de atunci și în mașină temperatura e decentă după ce stă toată ziua în soare iar clima răcește habitaclul rapid.

                  Eu sunt mulțumit.

                  Pe geamurile laterale spate + lunetă am pus folie metalizată Llumar ATR 05 CH SR HPR (Charcoal) = 499 Lei.

                  Montajul s-a făcut la FX Auto, Fundeni, Sector 2.
                  Attached Files
                  Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                  Comment


                  • Eu am nano pe masina, dar pe parbriz nu am pus. Mi a spus cel ce a montat sa merg si apoi sa decid daca am sau nu nevoie. Momentan nu simt/nu am simtit asa rau caldura prin parbriz, ci mai mult pe cele laterale. Aproape indiferent de masina ce o conduc, lateralele ma rup de fiecare data.

                    Innschimb nano pe laterale fata/spate/luneta... Fac diferenta in masina.

                    Comment


                    • Din toate geamurile, parbrizul este cel mai important de infoliat.
                      Eu la mașina mea personală am Air80 pe toate geamurile dar având parbriz încălzit nu am putut să îi pun și pe el.
                      Diferența față de mașina soției care are inclusiv pe parbriz este uriașă, la mine aproape zici că nu am deloc folie daca le compari.

                      Comment


                      • Salut,

                        stiti cumva de ce priza de bricheta are 4 fire in cablaj? (negru, 2x galben, verde).
                        Multumesc.

                        Comment


                        • Pentru că e în paralel pe acel circuit, fizică de clasa V.

                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Din câte îmi amintesc eu sunt 2 fire de +12V unite într-un singur pin - practic mufa are doar 3 pini,
                            - Masă
                            + 12V
                            - iluminare de noapte (dar priza nu suportă, are doar 2 pini)
                            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                            Comment


                            • Merci de info. Mă gândeam că are ceva legătură cu încărcarea wireless. Din cate am văzut acel accesoriu se leaga printr-o mufa adaptoare de mufa de la bricheta. Probabil aftermarket, posibil daca dai comanda din fabrica sa fie circuit separat.Merci încă o dată.

                              Comment


                              • Originally posted by speleus View Post
                                Mă gândeam că are ceva legătură cu încărcarea wireless.
                                Nu, nu are nici o legătură cu acel accesoriu.


                                Originally posted by speleus View Post
                                Din cate am văzut acel accesoriu se leaga printr-o mufa adaptoare de mufa de la bricheta.
                                Exact!

                                Originally posted by speleus View Post
                                Probabil aftermarket, posibil daca dai comanda din fabrica sa fie circuit separat.
                                Logan/Sandero III nu au această opțiune din fabrică, deci cablajul mașinii nu are un circuit dedicat - prin urmare accesoriile se intercalează pe cablajul standard.
                                Attached Files
                                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google