Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ceva obisnuit pentru dacia:rugina

    Studiez cu atentie problema discutata aici, si ceva norma la o masina produsa de "dacia":rugina. Spun asta in cunostinta de cauza. Pe scurt:posesor de logan diesel farb.Iul2006, masina super ingrijita (schimburi consumabile la timp, motorina buna de la pompa, spalta si ceruita, exterior, la saptamina, ceruirea interioara facuta....Dar .....Dacia nu tine cont de asta...Rugina e in floare peste TOT... E vorba de puncte de rugina aparute pe fetele usilor, (rugina care ESTE VIZIBILA SUB LAC!!!!!!!!) si pete intregi, de citiva mm, pe panoul spate (in spatele barii de plastic)...Rugina pe panoulspate am gasit-o cind ,in urma unui incident minor am schimbat bara....Iar daca studiati atent masina veti observa rugina si la ambutisarea fetei capotei portbagaj pe rama sau la prinderea aripii fata pe stilp.....Oricum sunt scirbit de tabla masinii asteia dar incintat de motor si spatiul interior....Acum va intreb...:"dacia" are tupeul sa-mi desfaca masina si sa le arat cita rugina "colcaie" in rablele vindute de ei ca fiind "autoturisme" sau o sa ne lalaie pe toti 6 ani, cit este garantia anticoroziune, si dupa aceea o sa cirpim si antifonam la ele ca la "1310"????...Oricum eu unul nu o sa mai "frig" cu o masina fabricata in romania, dupa ce trece CRIZA FINANCIARA MONDIALA!!!!!

    Comment


    • Am mai postat acum ceva timp de o pocnitura pe aripa din stanga si are un an acum de casd e asa .Spre surprinderea mea inca nu a dat rugina.Am cautat si pe sub chedere pe sub bancheta prin porbagaj si nimic suspect.Oi fi yo mai norocos?Bafta!masina e din septembrie 2007.
      Welcome to the Club, We Have Jackets !

      Comment


      • din 2007 nu mai ai treaba cu rugina!
        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

        Comment


        • @margelatu: La masinile fabricate dupa decembrie 2006 s-a facut tratamentul mai corect, si sansele sa apara rugina sunt mai mici.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Daca fac reclamatie referitor la rugina de pe masina la protectia consumatorului se va rezolva ceva? Tin sa mentionez ca am logan din 2006 nelovit . Tinut in garaj carte service la zi .. Cu rigina la cheder ,pasaj roata, portbagaj si cupola.. Am facut poze si miau acceptat doar in interior la portbagaj sa mio vopseasca ce e de facut? Voi avea vrun succes daca apelez la protectia consumatorului?

            Comment


            • Miercuri ma duc si eu cu masina pentru ceruire si pentru constatare rugina(care e evidenta) si programare. Sper sa nu ma programeze peste un an la Mioveni ca nu am chef sa ma tina pe acolo cine stie cat. Puncte de rugina aparute pe aripa dreapta spate unde a si sarit intr-un loc vopseaua, dar in locurile vecine inca e umflata.
              Problemele se creeaza...Solutiile exista deja.

              Comment


              • Si eu am programare pe maine.Au spus ca in 4 ore este gata.Eu nu am nici urma de rugina.Sa ne spui cum au lucrat baietii de le service.
                Losers in the mirrors are closer than they appear!

                Comment


                • Mai putin de 4 ore dureaza, daca sunt experimentati.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • Am fost astazi la service pt ceruirea aceea si aveam programare.Bun ajung acolo si cei de acolo imi spun ca nu se poate face ceruirea aceea din cauza vremii!Urmand ca ei sa ma sune.Aici am o nelamurire.Nu se poate face din cauza vemii?Adica ploua si e putin frig.
                    Losers in the mirrors are closer than they appear!

                    Comment


                    • Rugina

                      Originally posted by morgana View Post
                      Am fost astazi la service pt ceruirea aceea si aveam programare.Bun ajung acolo si cei de acolo imi spun ca nu se poate face ceruirea aceea din cauza vremii!Urmand ca ei sa ma sune.Aici am o nelamurire.Nu se poate face din cauza vemii?Adica ploua si e putin frig.
                      Asa este.Eu am facut ceruirea acum 2 saptamani.Si mie mi-au zis ca daca nu e vremea frumoasa sa nu vin cu masina.Am avut noroc ca a doua zi dupa ce am vorbit cu ei a fost soare.Dupa ceruire trebuie lasata vreo 2 ore sa actioneze sau ceva de genul asta, iar dupa ce o iei acasa o sa-ti miroasa vreo cateva zile in habitaclu.
                      Last edited by catalin33; 26 November 2008, 18:46.

                      Comment


                      • Au dreptate, daca pe jos e ud nu se poate face ceruirea.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Am inteles.Multumesc pentru raspuns!
                          Losers in the mirrors are closer than they appear!

                          Comment


                          • 1.5 ore a durat operatia de ceruire. Operatie care "au fost" doua. Primul strat de ceara in 5 minute apoi dupa 1 si ceva au mai dat cu inca un strat. Joi, 4 decembrie la 07.30 sunt programat la Mioveni.
                            Sa vedem acolo cat dureaza si ce or sa faca "profesionistii".
                            Problemele se creeaza...Solutiile exista deja.

                            Comment


                            • Cred ca vb despre ceara care se da in aripi, usi, pasajele rotilor spate .... Daca da, prima data se da ca o solutie ca sa curate tot, iar apoi se da ceara care se intareste

                              Comment


                              • Da, dar la el nu s-a facut asa pentru ca are programare pentru a rezolva rugina existenta.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google