Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by georgeand21 View Post
    Sal!Am un logan din iunie 2005,dupa 3 ani si jumatate am avu rugina la aripa din spate dreapta, exact pe muchie, era vopseaua umflata vreo 2 cm, si la busonul de alimentare.
    Am fost la Dacia, cu programul lor de ceruire ,si mi-au vopsit toata aripa dreapta si mi-au rezolvat si rugina de la buson.
    In plus mi-au pus protectii de platic pe toate cele 4 aripi si mi-au dat garantie anticoroziune 1 an si 6 luni.

    O zii buna!
    Mama da mult ti-au dat garantie,ce sa spun.
    Dar decat deloc e bine si asa!

    Comment


    • Originally posted by georgeand21 View Post
      mi-au dat garantie anticoroziune 1 an si 6 luni.
      Pentru ce? Ca oricum aveai garantie 6 ani.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Citind, imi aud aminte de dacia 1300 lui bunicamiu )))

        Comment


        • La revizia de 60.000 mi-au bagat in service un fel de ceara(parafina cred) in usi, praguri, lonjeroane cica din partea casei.... Asta pentru o protectie anticoroziune mai buna. Vi s-a mai intamplat ?
          Ambition

          http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

          Comment


          • Imi pare rau ca n-am facut o poza, sa vedeti un Mercedes ML la Dorobanti, cu rugina serioasa de la o mic accident si care nu a fost reparat!Domnilor, se ne facem intelesi: Nu se mai fac masini sa dureze 20 de ani, ci maxim 5-7 ani!...Si asa industria auto se afla intr-un fel de colaps iar masini fiabile pentru economia mondiala care exista, ar insemna faliment pt orice firma!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • @r3duc: E normal, e vorba despre opreatiunea de ceruire a maisnilor fabricate pana la sfarsitul lui 2006.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Originally posted by darksid3 View Post
                Imi pare rau ca n-am facut o poza, sa vedeti un Mercedes ML la Dorobanti, cu rugina serioasa de la o mic accident si care nu a fost reparat!Domnilor, se ne facem intelesi: Nu se mai fac masini sa dureze 20 de ani, ci maxim 5-7 ani!...Si asa industria auto se afla intr-un fel de colaps iar masini fiabile pentru economia mondiala care exista, ar insemna faliment pt orice firma!
                Nu zau??? Du-te si uita-te la un audi si pe urma mai vorbim.
                Last edited by darksid3; 11 November 2008, 21:25.
                I HAVE A !sigpic
                fara linkuri externe in semnatura

                Comment


                • Rugina

                  La naiba cu gramada asta de fiare numita Logan.Sa vezi si sa nu crezi, ma duc cu colegul meu care are tot Logan sa le ceruim.La el s-a vazut imediat ca are rugina avand 4 ani masina, eu de 2 jumate si am cezut ca am scapat.!!!?? Dar stati asa ca n-am terminat, in momentul montarii protectiilor de aripi gasesc si la mine pe aripa dreapta spate puncte de rugina, nu ca la colegul meu dar sant.Acum trebuie sa ne plimbam amandoi pana la Mioveni.Credeam ca la aparitia Loganului s-a terminat cu rugina dar se pare ca a mostenit problemele de la vechea Dacie.Asta e.Bine macar ca usile le-au nimerit, ca daca m-ai zdrancaneau si alea sau nu se inchideau bine ii dadeam drumul pe coasta in vale si imi luam un Trabant.

                  Comment


                  • Originally posted by X@by View Post
                    Nu zau??? Du-te si uita-te la un audi si pe urma mai vorbim.
                    Audi, pana in anii '90-'95 avea garantia la tabla de 30 de ani!Acum se ofera maxim 12 ani!In primul rand ai grija cum vorbesti, in al doilea rand am avut un A6 2.5 TDI asa ca stiu foarte bine ce vorbesc!Daca esti prea subiectiv in general risti sa pici in ridicol, ia-o ca pe un sfat prietenesc!

                    LE: Pana la Audi mai sunt o "herghelie" de marci de diferite calitati, target-uri si preturi!Iar comparam nucile cu pepenii????
                    Last edited by darksid3; 11 November 2008, 21:32.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Da, dar din pacate nimeni nu-si mai permite in ziua de azi (ca producator de masini) sa placheze masina. Asta a fost in trecut si s-a dovedit a fi o operatie costisitoare si grea la propriu.
                      Multi nu stiu ca o tabla subtire nu inseamna neaparat o tabla slaba la coroziune.
                      Numai daca e galvanizata e OK.
                      Pe naiba, veti vedea ca pe viitor se cauta tabla microaliata (cu elemente anticorozive Cr,Ni,Mo).
                      Tabla de pe Logan n-o fi ea ''parfum'', dar face parte din tehnologia asta.
                      Analizati (daca aveti de unde) ultimele modele de masini (de la ce firma de prestigiu vreti) NU mai e galvanizata tabla.

                      Comment


                      • @catalin33: De ce trebuie sa mergeti pana in Mioveni? Ce, nu puteau trimite poze?
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Rugina

                          Pt. Andrei:

                          Asa ne-au zis, sa revenim maine pentru a face programare la Mioveni.Nu stiu ce sa zic, n-am mai intrebat pt ca am luat masinile tarziu si ma grabeam sa ajung acasa.Oricum e ciudat , oare la dealer nu se poate rezolva? Vedem maine ce si cum si mai vorbim spre seara.

                          Comment


                          • Normal trebubie sa faca poze detaliate si sa le trimita la Mioveni, si asta cred ca vor face.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              Audi, pana in anii '90-'95 avea garantia la tabla de 30 de ani!Acum se ofera maxim 12 ani!In primul rand ai grija cum vorbesti, in al doilea rand am avut un A6 2.5 TDI asa ca stiu foarte bine ce vorbesc!Daca esti prea subiectiv in general risti sa pici in ridicol, ia-o ca pe un sfat prietenesc!

                              LE: Pana la Audi mai sunt o "herghelie" de marci de diferite calitati, target-uri si preturi!Iar comparam nucile cu pepenii????
                              In primul rand de ce sa am grija la ce vorbesc?? Te-am injurat cumva? Traim intr-o tara democratica si vorbesc ce imi vrea inima. In al doilea ran tata a avut audi 100 si inca dupa 20 de ani nu a avut rugina deloc. Asa ca numi zi mie cum is audi-urile. si nu m-am referit la astea noi.
                              I HAVE A !sigpic
                              fara linkuri externe in semnatura

                              Comment


                              • Eu la masinile noi am facut referire iar tu, ciocnind valiza in gara cu mine probabil, m-ai trimis sa ma duc sa vad un Audi, nu merci, am avut, stiu cum e.Ai cumva pretentii de limuzina la o masina low cost?Mai ales in conditiile in care exista alta economie si nu se mai doresc masini durabile asa mult?

                                PS: Lasa Democratia ca acolo este cu totul altceva, nu are treaba cu bunul simt!
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google