Atentie----> Protectii Aripi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Protectiile alea indiferent cat de bine sigileaza accesul apei la muchia aripii, tabla tot prezinta un risc de a rugini.
    Ramane sa cantareasca fiecare daca avantajul protectiei de a proteja muchia de pietricele e mai mare decat riscul de a rugini mai rapid tabla.

    Protectiile mele sunt montate de vreo 5 ani. Anual le dau jos si rezolv un star fin de rugina aparut chiar pe muchie, de vreo 2 ani, la aripile spate. La aripile de pe fata n-au nimic.


    @logan58, o mare contributie la tine a avut si vopseaua rosie, cea mai pacatoasa cu care s-a "manjit" vreodata Loganul, ca de vopsit pe bune nu putem spune ca a fost vopsit.
    A vopsi o masina inseamna cu totul altceva, si nu se practica la uzina din Mioveni.

    Comment


    • Am demontat protectiile de la aripile din fata, aici totul curat,vopseaua intacta;nu se putea sa fie si in spate la fel? dar ce e romanesc tot romanesc ramane, lucru de mantuiala, ieftin si bun;apropo, am gasit tinichigiu si vopsitor; nu au fost deloc surprinsi de ce au vazut, s-au uitat ca la ceva normal, obisnuit; mi-au spus ca masina a avut protectii montate si multe loganuri au trecut pe la ei cu aripile din spate mancate de rugina; in plus au gasit rugina la altii si in partea de sus unde sunt prinse telescoapele din spate; au verificat si la loganul meu dar m-a ferit cel de sus de acest lucru; important este ca lucrarea costa numai cateva sute de lei.

      Comment


      • eu pe fata le-am dat jos ..... fara nici un punct de rugina ....dar pe spate sunt asa de bine lipite incat nu reusesc sa le mai dezlipesc....eu cred ca daca sunt asa de bine lipite nu cred ca a aparut rugina.... voi ce parere aveti???

        Comment


        • Apa intra oriunde, faptul ca nu poti dezlipi protectiile nu inseamna absolut nimic. Si ale mele erau lipite foarte bine. Nu e rugina foarte multa, doar pe muchie, mai mult un praf de oxid, dar lasat asa sigur va lucra in continuare.

          Comment


          • Al meu este din 2008, culoare rosu passion,nu am si nici nu pun protectii la aripi,nu am gasit rugina decat sub ea in fata unde se prind elementele inchidere bara.In schimb la aripi nu este pic de rugina dar niciodata nu a stat cu noroi pe ea si mereu cand am spalat-o am folosit sampon cu ceara plus ca am insistat cu apa in zona aripilor spate pe interior de unde cade o gramada de mizerie.Poate conteaza si faptul ca am garaj.
            "light up the darkness" Bob Marley

            Comment


            • Cand am avut jante de aliaj 7j et38 am incasat si eu cateva pietricele pe muchia aripilor deoarece anvelopa sta mult inafara caroseriei iar canelurile din anvelopa unde stau pietricelele sunt situate chiar sub buza aripii.De curand am jante cu 6.5j, p et 43 si nu mai am probleme.

              Comment


              • Dupa o documentare prealabila am ajuns la concluzia ca imi fac de treaba cu acele ornamente, asa-zise protectii, asa ca am renuntat la idee deocamdata.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • salut sunt nou pe acest forum am un logan din 2005 am dat jos una din protectii dar nu stiu cum sa o mai lipesc la loc .Aveti idee cu ce as putea sa o lipesc?

                  Comment


                  • Cu banda dublu adeziva? (ex. BISON CAR Tape).

                    Comment


                    • Protectile de aripi se potrivesc si la ph2?
                      http://www.loganclub.ro/forum/ct_90_b_u_z-t57569.htmlsigpic

                      Comment


                      • Da se potrivesc,eu tot cu BISON le-am lipit si tine destul de bine.

                        Comment


                        • Si eu le am cumparate, dar imi lipseste cea din dreapta spate, ca n-au mai avut-o cand le-am luat si acum surpriza ca nu mai gasesc. Daca are cineva o protectie de aripa de dreapta spate am eu nevoie de ea.
                          Si acum vine dilema, in fata se prind cu suruburi, dar in spate se lipesc? Nu vin prinse tot cu suruburi?

                          Comment


                          • Ba da, atat fata cat si spatele se prind si cu suruburi.
                            Achizitie si montaj la reprezentanta.

                            Comment


                            • sau achizitie pe forum si montaj acasa.

                              Comment


                              • Ma refeream la ale mele.
                                Poate exista prin magazine / targuri si care nu se prind in suroafe, d-asta am specificat, nu ca as recomanda montaju' si achizitia undeva anume.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google