liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PiciuX: Ce vorbesti tu acolo sunt aberatii la un 1.9.... masinile care dintr-un singur soft stage 1 poate lua mai mult de 30CP sunt masinile care au si multi CP de fabrica gen 180-200-250CP, nu orice soft la o masina stock da acceasi putere dar nici sa ia 50CP si 125Nm. pe baiat l-a mintit dyno inseamna.
    Last edited by MCD; 10 April 2012, 22:04.
    Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

    Comment


    • cateva teste cu un program de pe noua mea achizitie.

      Prima poza este cu loganul meu 1.4 remapat, cu 7000 km de la segmentare. (Calculeaza si puterea la roata, la masina mea am pus 1060kg)

      A doua poza este logan 1.4 axa si evacuare (distrigaz). Aici am pus 1110 Kg

      As mai vrea sa fac cateva teste pe masini stoc sa vad timpii. Am incercat sa plec de pe loc usor si sa vad viteza instant si arata ca in realitate adica cu marja de eroare normala.

      La acceleratia maxima 1.4 meu are un G mai mare care cred ca e din cauza axei.
      Attached Files
      Last edited by o8MeLC; 10 April 2012, 22:12.

      Comment


      • sunt usor optimisti timpii...
        greutatea conteaza la estimarea cailor.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • @mcd probabil ai dreptate..dar uite si aici

          si sa nu crezi ca m-am uitat aici cand am dat primul post...daca mai are baiatu fisa dyno o postez aici
          Attached Files

          Comment


          • cum ai fixat i-pedu.............sa citeasca corct .....doar nu l-ai tinut in mana )
            sigpic
            Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
            http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

            Comment


            • ce-ati folosit ? dynolicious ?
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • nu am stat cu el in mana. Sper sa mai mai fac cateva teste cu anumite masini sa vad corectitudinea timpilor.

                Sincer nu stiu care timpi ti se par optimisti, toti fiind credibili din punctul meu de vedere. Eu mereu am zis ca pe 400m ma tin dupa un 1.6 stoc, nu cred ca mi-ar da mai mult de o masina, iar viteza avand axa eu zic ca ar trebui sa se apropie de 16v si la timpi se apropie.

                programul se numeste pocketdyno si mai am cateva de incercat.

                Comment


                • Atat timp cat nu e fixat intr-un suport ....ofera date gresite ,programul citeste forta de acelerare ...data de impulsusl demarajului ......daca nu e fix ,degeaba
                  sigpic
                  Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                  http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                  Comment


                  • PiciuX: las ce zic ei....aia e doar reclama... dyno vorbeste.
                    Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                    Comment


                    • Daca nu e fix in cel ami rau caz ofera date in minus avand in vedere ca nu arata exact acceleratia perfecta. L-am fixat cat am putut de bine fara sa poata sa alunece. O sa caut si un iphone cu prindere de parbriz sa vad ce timp imi da (iphone am gasit dar imi trebuie prindere in parbriz)

                      Comment


                      • Daca nu e fix iti ofera date gresite nu in minus ) ..eu am prindere de parbriz dar nu am incercat ........incercam cand vin acasa
                        sigpic
                        Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                        http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                        Comment


                        • arata in minus pentru ca nu reda acceleratia la maxim si o diminueaza, nu are cum sa dea in plus decat daca l-ai impinge tu. Nu pot sa iti explic aici. Oricum mi se par foarte ok timpii si pun pariu ca asa imi va da si cand va fi cu prindere fixa.

                          Comment


                          • Originally posted by o8MeLC View Post
                            cateva teste cu un program de pe noua mea achizitie.

                            Prima poza este cu loganul meu 1.4 remapat, cu 7000 km de la segmentare. .............................
                            Mi-e greu sa cred ca dintr-o remapare scoti cu ~1,4 sec pe 0-100 mai bun decat spune uzina.
                            Chiar foarte greu sa cred.

                            Eu din 3 variante de soft am aproximat un 0,5-0,7 sec mai bun decat stock, dublu mi se pare eronat.

                            Comment


                            • pe mine m'o facut golf 4 tdi de 101 cp si cu jante pe 17, io am dci de 70 cp plus soft deci in jur la 90 de cai, tu nu cred ca ai sanse cu 75 de cai sa bati golfu de 120 cp parerea mea

                              Comment


                              • 1.6 8v stock de fabrica (euro 3-4) are 11.5 pe 0-100.

                                Eu bat un 1.6 8v stock, deci timpul e credibil, ma refer la 0-100.
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google