Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sonda este de fapt un contactor mecanic care este apasat cand cuplezi marsarierul si aprinde becul . Despre care senzori de distanta vorbesti ? Cei care piuie ? .
    Last edited by georgstelsib; 21 October 2020, 09:27.

    Comment


    • Originally posted by georgstelsib View Post
      Cei care piuie?
      Da.
      Si contactorul unde-l gasesc?

      Comment


      • Pe cutia de viteze .

        Comment


        • Stormy Ai Easy-R deci e puțin diferit fată de cutia clasică.

          Dacă stergătoarele mai merg dar nu și becurile de marșarier și senzorii de parcare atunci poți suspecta sonda de marșarier.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Mulțumesc t0rquemada!
            Merg toate, mai putin becul.
            Unde e sonda asta asezata, sa ma uit la ea, poate are vreun papuc sarit?
            A, si inca o intrebare stupida. Pe ce parte e becul de marsarier? Pentru ca nu am stiut am fost nevoit sa desfac ambele stopuri.

            Comment


            • Pe partea unde ai un geam transparent ( alb).
              Pune pe cineva in masina sa schimbe din N in R in mod repetat . Poate vezi . O tija trebuie sa apese pe ceva ca un buton de pix . Si eu am es-asy -r dar pana acum n-am fost curios sa va unde-i . Ceea ce am spus este valabil pentyru o cutie manuala . Dar cum si a noastra este o manuala actionata "automat" s-ar putea sa fie pe aproape .
              Last edited by georgstelsib; 21 October 2020, 19:02.

              Comment


              • Originally posted by georgstelsib View Post
                Pe partea unde ai un geam transparent ( alb).
                Geam transparent am in ambele parti, si culmea, am si becuri in ambele parti. Cica asa-s astea noi(a mea e 2019). Ar putea pica sonda aia intr-un an jumate si 19000km?

                Comment


                • Inseamna ca ai lumina mai buna . La a mea au lasat doar o singura lampa pentru mers inapoi ( parca , nici nu am fost curios sa ma uit mai bine , m-am lasat in seama constructorului ).Dupa 19 000km contactorul se poate defecta numai in urma unui viciu de fabricatie . Daca ai avea rabdare cu un aparat de masura , urmarind traseele cablajului in diferite puncte ai putea avea rezultate . Verifica cu aparatul si la sigurante .

                  Comment


                  • Semnalul de marșarier ajunge în uch, deci o diagnoză și vezi instant dacă e dusă sonda sau e altceva - work smart not hard (sau noi muncim nu gândim).

                    /!\ Logan II ph1/ph2, Sandero II ph1/ph2, MCV II ph1/ph2 au 2 becuri de marșarier și doar un bec de ceață spate
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • @ Stormy , asa este, cel mai usor este sa verifici in UCH (din cate stiu ai posibilitatea asta) daca se confirma aclansarea sa cand selectezi R. Daca nu se confirma atunci poate fi semanalul de la acel releu pentru luminile de mers inapoi (cablaj, mufa, reglajul sau, etc.). Contactorul arata asemanator cu cel atasat, vezi si schema electrica si unde este amplasat la masina mea (si la tine ar trebui sa fie cam tot pe acolo). Bafta!
                      Attached Files

                      Comment


                      • No comment.
                        Inca doua capturi, mai sunt si altele dar ma grabesc acum.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Am scanat, nu am erori.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Originally posted by t0rquemada View Post
                            /!\ Logan II ph1/ph2, Sandero II ph1/ph2, MCV II ph1/ph2 au 2 becuri de marșarier și doar un bec de ceață spate
                            Au doua becuri, dar se aprid ambele?

                            Comment


                            • Pe UCH ai verificat la DE (Device errors) ?
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Verifica daca primesti semnal in UCH de la contactor (este aclansat) cand pui levierul in marsarier. Este prima verificare simpla de facut. Functie de rezultat poti face si ceilalti pasi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google