Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Garantie?

    Mersi de raspuns..adica pierd garantia ce tine de motorizare,ca nu vad ce legatura are tabla cu motorul

    Comment


    • Nu se pierde garantia la motorizare, doar la portiera zgariata, daca nu o repari in reprezentanta.

      Comment


      • Multumesc aris86 pentru completare, am o intrebare, poti pune o poza cand ai timp....cu blocul de lumini. ma intereseaza cum arata, si unde este situat pe masina ta (marcheaza cu o sageata localizarea)......cred ca este in comp motor, daca eu nu il am, am sa-l construiesc (daca este 400lei - nu se merita pentru 3-4 relee).....cred ca atunci cand cumperi o masina trebuia specificat mult mai clar ce are si ce nu are o varianta fata de cealalta......., eventual poti sa-l pui la threadul dedicat...
        Last edited by Oti; 26 January 2015, 14:42.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Blocul de lumini e maneta propriu zisă, nu ai alte relee pentru lumini la X52, cel puțin la versiunile europene.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • a.aaaa am inteles! deci nimeni nu are in comp motor o "cutie cu relee de putere" (bloc lumini) care sa comande farurile, pozitiile, DRL, proiectoare...etc...am sa analizez mai bine problema, vad ce modificari trebuie facute, daca nu sunt foarte vizibile ma apuc de treaba, din acest motiv se uzeaza (strica) maneta, dupa garantie e nasol..... mai ales ca poate sa ia foc.....la Dacia 1300 am patit-o....sa incalzit, plasticul care tineau contactele sa deformat pana au facut scurt....
            Last edited by Oti; 26 January 2015, 15:05.
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • La pozitii nu ai nevoie de relee, si e posibil sa iei foc de la releele bricolate mai mutl decat la instalatia de fabrica.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • @Oti, daca montezi proiectoare, va trebui automat sa iti schimbi si maneta cu una care sa stie si proiectoare, chiar daca vei monta si releu pe traseu.

                Comment


                • Relee de 12V/40A par destul de sigure sau folosesc relee auto, am cateva de la Daewoo, cel mai important este cablajul dintre relee si faruri,alimentare (partea de forta), trebuie sa suporte 10-15A fara incalzire, sa aiba o izolatie electrica destul de buna, sa fie flexibil (un cablu de inst electrice multifilar gen 2x1.5mm sau 2x2.5mm este suficient),......
                  @aris86 - nu este nevoie sa schimb maneta pentru proiectoare, folosesc un buton de pe bord, (ex ECO - cu un modul electronic il transform in on/off).....dar este problema garantiei....trebuie sa fac totul sa fie demontabil fara urme.....la partea cu proiectoare m-am gandit sa fac un suport pe care il prind cu suruburile de prindere suport numar inmatriculare.....pun suportul proiectoere, dupa suportul pentru nr.........sper sa se inteleaga...proiectoerele vor fi pozit. de-o parte si de alta sus sau jos fata de nr de inmatric....inc nu este batuta in cuie solutia constructiva......
                  Last edited by IancuMIC; 30 January 2015, 21:44. Reason: stergere triplu post
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Îmi poate spune cineva exact ce acoperă garanția? Mulțumesc!
                    Prowd of my new wheels!

                    Comment


                    • Originally posted by Oti View Post
                      ...
                      @aris86 - nu este nevoie sa schimb maneta pentru proiectoare,
                      ...
                      l
                      Poti folosi pozitia de aprindere a lampii ceata spate, sa aprinda si proiectoarele in acelasi timp ( eu asa am facut la o SLZ care am avut ) in schimb releu trebuie neaparat, topesti manetuta fara ... Si lucrare facuta de un meserias profi nu de amatori

                      Comment


                      • @AlexPetro: Ai Carnet de Garanție, l-ai citit?

                        @bogdan_cr: Una din cele mai mari prostii, uneori trebuie să folosești proiectoare dar nu și ceața spate.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Am uitat sa spun ca la SLZ am scos lampa ceata spate ca sa nu deranjeze pe nimeni in spate, foloseam proiectoarele pe post de DRL.

                          Comment


                          • Originally posted by bogdan_cr View Post
                            ... Si lucrare facuta de un meserias profi nu de amatori

                            multumesc pentru atentionare.....sunt "profi"......nu pe Sandero, dar ma adaptez
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Originally posted by Oti View Post
                              Relee de 12V/40A par destul de sigure sau folosesc relee auto, am cateva de la Daewoo, cel mai important este cablajul dintre relee si faruri,alimentare (partea de forta), trebuie sa suporte 10-15A fara incalzire, sa aiba o izolatie electrica destul de buna, sa fie flexibil (un cablu de inst electrice multifilar gen 2x1.5mm sau 2x2.5mm este suficient),......si sigurante calibrate puse unde trebuie....
                              Gresit. Putini stiu ca releul are si rol de protectie, limitezi curentul care trece prin el in functie de consumul necesar.
                              Proiectoarele iti vor consuma maxim 4,6 A fiecare cele de 55w sau 1,6 A cele de 19w (originale de logan2). Cablajul original e pe fir de 0,5 mm2, de la maneta separat pana la fiecare proiector in parte, fara releu
                              Daca mergi pe proiectoare de 55w (bec h11) cablarea de la maneta la releu o faci pe 0,5 mm2 (comanda) iar alimentarea proiectoarelor cu 1-1,5 mm2. Iei plus permanent de la cutia de sig motor, il treci prin o sig de 15A si folosesti un releu de 15-20A pentru alimentarea proiectoarelor.
                              In cazul unui scurt, din n motive, se va arde sig sau releul. Daca acestea sunt supradimensionate ( cum spuneai tu de releu de 40A), iti va lua foc instalatia
                              LE: legaturile trebuiesc bine facute, sunt primele care cedeaza. De preferat papuci sertizati. Cand spun asta nu ma refer la capete de fire cu papuci inadite cu alte fire. Izolatia cablajului trebuie sa asigure si o protectie la apa, cel putin pe portiunea de bara fata
                              Last edited by Madutzu25; 27 January 2015, 10:39.
                              My Ride sigpic

                              Comment


                              • Siguranta protejeaza, releul ca e de 40A ala e curentul maxim pe care il permite. Sirmele sa aiba sectiune corespunzatoare 1-1.5 mm2 e bine, releul de 40A cam mare dar nu influenteaza, siguranta de 10A e destul ca sa se arda cind trebuie.
                                Da, si papucii obligatoriu sertizati, lipiturile la curent mare se cam topesc...am patit-o si eu, stiu ce spun.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google