Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Florin am pus tubulatura pentru spate, da parca nu ar strica o prelungire sau ajustare pentru cei din fata. O sa incerc varianta cu treapta pe 3 si voletii inchisi pt fata, ms fain

    Comment


    • Baieti, am si eu o intrebare, dar mai intai rabdati sa intelegeti ce vreau sa zic.
      Emisiile CO2 la masina mea sunt 139gr/km. Circulam sa zicem 500km cu 8L/100km => 40L consumati. Densitatea benzinei e 0,75kg/dm3 ( 1L de benzina cantareste 0,75kg ) => 40L x 0,75kg = 30 kg de benzina consumate aprox.
      Am parcurs 500km, deci am emis 139gr/km x 500km = 69.500 gr <=> 70 kg ( am rotunjit ).
      Intrebare: Am consumat 30 kg ( 40L ) de benzina si am emis 70kg CO2 ?

      Comment


      • Da, calculul e corect. CO2 e compus din Carbon ( care se ia din benzina ( hidrocarbura ) ) si Oxigen care se ia din aer.
        Arzi benzina sub forma de amestesc aer - benzina, deci iese corect, 70 kg CO2

        Vezi ca si Igo Primo calculeaza cantitatea de CO2, poti face o comparatie cu ce ai calculat tu.

        Comment


        • Originally posted by bogdan_cr View Post
          Da, calculul e corect. CO2 e compus din Carbon ( care se ia din benzina ( hidrocarbura ) ) si Oxigen care se ia din aer.
          Arzi benzina sub forma de amestesc aer - benzina, deci iese corect, 70 kg CO2

          Vezi ca si Igo Primo calculeaza cantitatea de CO2, poti face o comparatie cu ce ai calculat tu.
          Da Bogdan, am inteles si eu pana la urma, acuma cateva minute an intrebat pe cineva care se pricepe mai bine la chimie ... Dpdv chimic e mai complexa treaba, dar overall cam asa vine

          Comment


          • Stie cineva unde as putea gasi aceasta protectie difuzor? La logan II lipseste cu desavarsire la varianta access, bineinteles de 16,5 ... sau trebuie sa ma chinui sa o confectionez ca fara ea apa de pe geam se prelinge pe magnetul difuzorului!
            Attached Files

            Comment


            • Ar trebui sa gasesti la reprezentanta ,poti intreba la ei
              Aveti idee loganul 2 se fabrica doar in Romania? Intreb deoarece sandero am inteles ca s ar fabrica si in maroc

              Comment


              • Nu ai așa ceva. La X52 difuzoarele sunt depărtate de tablă, șansele de a curge apă peste ele fiind redus.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Logan doar in Romania se fabrica. In Maroc se fabrica LODGY, Dokker, Dokker VAN si de anul trecut si Sandero.

                  Comment


                  • Prinderea s-a realizat fara nici un distantier direct pe cele 2 urechiuse, iar daca dai chederul de la geam si te uiti atent ai sa observi magnetul difuzorului.Pentru linistea mea vreau sa cumpar sau macar sa incerc sa il protejez cu ceva...cine nu ma crede poate verifica singur.
                    Last edited by Tinuletz; 20 January 2015, 01:41.

                    Comment


                    • Dacă foloseai așa ceva difuzorul era mai în interior(aproape de fața de ușă), aproape la fel ca cel de fabrică.
                      Attached Files
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • daca nu agata altceva in magnet, baga difuzorul intr-o punga de polietilena mai groasa/subtire, gaureste partea de jos cu un cui, letcon incalzit pentru circulatia aerului, prinde difuzorul de portiera, taie cu un cutter ce este in plus.....este un sfat nepus in practica......o iei ca atare.....
                        Last edited by Oti; 20 January 2015, 09:14.
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • eu asa am facut la loganul berlina (logan 1).
                          am pus difuzoare noi si la prima ploaie auzeam cum picura pe cel din dreapta. am luat o punga de aia groasa care nu fosneste, polietilena, si am facut un "acoperis" pe jumatate din circumferinta difuzorului - partea de sus. la forma arata exact ca protectia din fabrica.
                          am prins-o cu soricei intre magnet si carcasa difuzorului iar marginea cealalta am bagat-o sub inelul de mdf in care am montat difuzorul. nu am mai avut probleme.
                          la MCVeu intra apa intr-o veselie in usile spate. la un moment dat, intr-o iarna, au inghetat difuzoarele. cat mergeam cu masina se facea cald, se topea zapada de pe plafon si curgea in difuzoare. parcam, apa ingheta si in doua ore nu mai se auzea niciunul. isi reveneau dupa o ora-doua de facut caldura in masina. tin minte ca atunci le-am taiat din reglajele HU ca sa nu incarc inutil integratul.
                          parca le-am pus la loc protectiile sau nu mai stiu, cert este ca nu am mai avut probleme. doar ca nu mai tin minte ce le-am facut.

                          Comment


                          • eu recomand la orice difuzor prins de portiera, bagati-l intr-o carpa (tricou uzat, ca in sac) inainte de a fi prins in suruburi, taiati surplusul cu un cutit, nu intra mizeria, praful......protejeaza cat de cat membrana si alte parti ale dif....ma refer la partea cu magnetul....sfat nepus in practica, luati-l ca atare......
                            Last edited by Oti; 20 January 2015, 09:46.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Originally posted by aris86 View Post
                              Logan doar in Romania se fabrica. In Maroc se fabrica LODGY, Dokker, Dokker VAN si de anul trecut si Sandero.
                              Se fabrica si in algeria loganuri... Symbolu de turcia de exemplu e tot un logan si se face si pe acolo prin Magreb.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Originally posted by einstein1984 View Post
                                Se fabrica si in algeria loganuri...
                                Doar pentru piaţa locală.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google