Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recunosc că nu am citit manualul cu atenție și văd că acolo nu se menționează dacă este în pantă sau rampă după cum spune catalin

    Oricum cu frana de motor nu cred că are vreo legătură
    Last edited by augustus8186; 25 May 2018, 10:13. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by augustus8186 View Post
      Așa ziceam si eu ca la plecarea din rampă cum si denumirea o spune Hill assist dar la vale poate e doar o impresie. ..
      La vale HSA se activeaza daca esti in marsarier! Nu este activ in mers!

      Comment


      • Da, nu influențiază în nici un fel frâna de motor. Doar pe Duster ai obțiune de asistență la coborârea unei pante ce se activează manual folosind un buton - (Hill Descent Control) permite menținerea sub control a vitezei mașinii la coborârea pe o pantă abruptă.
        Acționând asupra frânelor, sistemul asigură vehiculului o stabilitate excelentă.
        • Sistemul de asistență la demarajul în rampă (Hill Start Assist) se activează doar la plecare.

        Comment


        • Corect așa are logică.

          Se activează doar la plecarea de pe loc în pantă sau rampă în funcție de direcția în care vrei sa mergi înainte sau înapoi astfel încât să imobilizeze mașina 2-3 secunde să nu plece în direcția opusă direcției dorite
          Last edited by augustus8186; 25 May 2018, 10:28. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • De ce roata de rezerva, deși e normala,doar janta e argintie, e limitata la 80/h ?

            Comment


            • In primul rand pentru ca sta intr-o singura pozitie...chiar si ani de zile...si se deformeaza. Pentru ca poate sa aibe defecte structurale...care sunt accentuate de varsta (si caldura...in portbagaj, daca masina sta in soare...paote ajunge si la 70 grade in conditii extreme). Prin urmare, cauciucul se coace...deci isi pierde din proprietati.

              Comment


              • Nu contest ce afirmi, dar cred că sunt și alte cauze. Dc au lipit abțibildul de noua, când nu e ars de soare și îmbătrânit?

                Putea să-i pună termen de valabilitate(glumesc).
                Last edited by alex1ioan; 25 May 2018, 11:48. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • In principiu, roata de rezerva nu are aceeasi uzura ca a celorlalte roti ale masinii si probabil nici aceleasi caracteristici. Cred ca nici janta nu este la fel. Cel putin la mine este sigur pentru ca am 205/16. Rezerva este parca Barum. La viteze mari trepideaza volanul, masina trage intr-o parte si este posibil ca si sistemele de siguranta sa nu mai fie la fel de eficiente. De aceea se recomanda ca pana la prima vulcanizare sa se mearga cu atentie sporita si sa nu se depaseasca 80 km/h. Initial toata aceasta chestiune a venit de la rotile de rezeva speciale (slim) dar s-a extins si pentru celelalte.
                  In mod categoric prefer sa car dupa mine o roata de rezerva, fie ea si diferita, decat un kit de pana.

                  Comment


                  • La Loganul vechi, roata de rezerva a fost pusă( după 5 ani de odihna în portbagaj) pe mașina și a mai făcut 50k de km și cred că mai face și acum.��faimoasele Cormoran

                    Posibil sa nu fie monitorizata la presiune?
                    Last edited by alex1ioan; 25 May 2018, 12:00. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Este o chestie de statistica si riscuri. Faptul ca merge ok...este una...faptu ca a crescut riscul exponential...este alta mancare de peste.

                      gabrieln1960 tine de caldura. Si exact asta-i cauza (tocmai am intrebat pe cineva care lucreza chiar in productia de cauciuce). Cauciucul devine prea moale...stand in aceasi pozitie perioade lungi se deformeaza, isi schimba structura raportat la sarmele din el. Scade caltiatea cauciucului etc.
                      Un cauciuc de 5 ani are eficienta unui cauciuc care are un gradde uzura apropiat de 80%

                      Comment


                      • Deci, daca fac pană mâine, pot sa merg cu ea pe mașina până ajunge la sârme, peste 80/h?

                        Comment


                        • Atatea discutii complet inutile: daca producatorul va spune ca trebuie sa mergeti cu 80km/h cu ea pana la primul service, ce e neclar?

                          Evident ca avem de a face cu un cumul de factori ce nu va permit sa va deplasati, in conditii de siguranta, in aceleasi conditii cum o faceti cu pneul standard.

                          Pe aceeasi punte trebuie sa aveti pneuri de acelasi tip si cu grad de uzura asemenator ca sa circulati in conditii de siguranta. De aici si limitarea impusa.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • De acord cu tine, dar în momentul de față pneurile au același grad de uzura și îl vor avea încă ceva timp, dar abtipildul este de la ieșirea din fabrica.Asta voiam să aflăm, dc avem restricție,motivele clare, nu că așa a zis producătorul.

                            Producătorul, că să îl citez pe marele Dem Radulescu, poate să zică orice, că e " capitan".
                            Last edited by alex1ioan; 25 May 2018, 12:36. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • A gasit cineva o solutie pt a proteja aceasta piesa ?
                              Attached Files
                              Last edited by 77sky; 25 May 2018, 21:30.

                              Comment


                              • Ultimul paragraf din postarea lui @Silviu este lamuritor.
                                Probabil ca acum o sa intrebi ca de ce rezerva si janta nu sunt identice cu celelalte? Raspunsul cred ca-l stii si singur: reducerea costurilor.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google