Logan Cu Motor 1.0 Sce Pareri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • gabrieln1960 Stepway-ul meu din 2016 nu are bandouri și nici nu am văzut,până acum, nici unul cu bandouri.

    Comment


    • OK, nu sunt bandouri dar am crezut ca este evident ceea ce am vrut sa spun. Este vorba de setul de protectie aripi si praguri care este pe toata lungimea masinii. Elementele sunt prinse prin gaurirea caroseriei. Am vrut doar sa scot in evidenta ca daca cei cu bandouri se tem de rugina, arunci noi cei cu acest set ar trebui sa fim terifiati. Glumesc desigur, pentru ca pana acum nu am vazut la nicio Dacie rugina in zona lor.

      Comment


      • Acum am înțeles ceea ce ai vrut sa zici.

        Comment


        • Originally posted by abc View Post

          Ce culoare ai ales?
          Am ales alb (varianta fara cost suplimentar)

          Comment


          • Originally posted by radiantm View Post
            Sa o conduci sanatos si fara incidente ! Si eu am ales acelasi lucru in urma cu cateva luni (avand de asemenea un Logan 1.4MPI cum vad ca ai si tu in semnatura).
            Atunci cand am facut alegerea eram sceptic in privinta motorului (cilindree,cuplu,CP) ,dar acum pot sa spun ca e decent .Nu-mi pare rau de alegere.
            Sa speram ca o sa avem parte si de fiabilitate si problemele lui CostiC o sa stea departe de noi.


            Asa cum a spus Panselin4 mai sus masina e cu aproape toate optiunile .
            Vezi totusi atunci cand o ridici , sa nu fi contrariat de absenta bandourilor laterale de plastic (atunci cand am luat eu masina doar versiunile Prestige aveau in dotare de serie asa ceva si eu aram convins ca si B&W are...)
            De curiozitate (daca se poate) ai dat vechiul 1.4 la Rabla sau alta masina ?
            Initial vorbisem la reprezentanta pt preluare buyback (pt taxi) insa aceasta varianta a cazut. Am incercat sa o vand insa nu am primit mai mult de 4000lei...asa ca prefer sa o dau la remat si nu am batai de cap. Din ce am vazut, inca nu au dat drumu la program....de la dealer am inteles ca vor incepe pe la jumatatea lunii martie.

            Comment


            • Buna seara,
              Revin cu impresii despre acest motor; ziceam in posturile anterioare ca vreau un MCV si oscilez intre 1.0 sce si 0.9 Tce. Am facut un test drive pe un nissan micra cu motor 1.0 sce si sunt dezamagit. Masina noua, 25 km la bord, scoasa din showroom. Ok, poate "se mai lasa" motorul, dar mi s-a parut fara vlaga daca nu-l turam peste 2500. Masina fiind in rodaj nu mi-am putut bate joc si am schimbat pe la max. 3500 rpm. Cutia este mult prea scurta, m-am asteptat la acest lucru, dar na parca este totul dus la extrem, fara rezerva de putere...
              Poate ca per total motorul nu este problematic, dar pur si simplu nu l-as putea conduce pe termen lung deoarece am un cu totul alt stil, venind de pe un 1.6 aspirat 100 cp. Cred ca cel mai bine mi s-ar potrivi 0.9 tce. Stiu, am fost subiectiv in descriere si poate am lasat impresia unei persoane care face liniute intre 2 semafoare (dimpotriva). Mai trebuie sa compar greutatea micra vs mcv, dar nu cred sa fie diferente semnificative.

              Comment


              • pentru ce vrei tu sa faci sigur nu vrei motorul de 1.0. Si motorul de 0.9 este destul de slabut. Bafta.

                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                Comment


                • Nu stiu cum e motorul 1.0 sce dar 0.9 tce e destul de vioi chiar cu 3 persoane + bagaje.

                  Comment


                  • Compari mere cu pere...
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • 1.0 Sce pe MCV nu pare o alegere potrivita. Va fi lesinata rau, mai ales incarcata. Dpdv al performantelor 0.9 Tce e net superior 1.0 Sce (logic), iar diferenta e notabila. Chiar si asa, cred ca si 0.9 Tce ar fi la limita pe un MCV, dar hai ca merge mai ales daca nu ai pretentii mari. Pt MCV asa alege diesel de 90 cp, avand in vedere ca nu avem motorizare pe benzina de peste 100 cp. Totusi trebuie luat in calcul nr de km anuali si daca astfel se merita diesel.

                      Comment


                      • Socrumiu are 1.2 aspirat pe mcv, si a tractat si remorca, tocmai din germanica, pana acasa... Doar ca incet si cu consum de tuareg...
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Si sunt posesori si de 1.0 Sce pe MCV si poate sunt multumiti. Depinde de fiecare

                          Comment


                          • Originally posted by mumus View Post
                            Socrumiu are 1.2 aspirat pe mcv, si a tractat si remorca, tocmai din germanica, pana acasa... Doar ca incet si cu consum de tuareg...
                            Exact cum zice colegul, duce si motorul de 1.2 , sau cel mai nou de 1.0 sce, chiar remorcă si am văzut și cu rulota, dar este clar, nu trebuie să ai așteptări de 2.0 benzina 250 cai, duce bine pt un motor de capacitatea sa

                            Comment


                            • Eu inca raman la parerea mea, si anume: Poti sa ai si 50 de cai sau poate 500, atata timp cat stii sa te adaptezi, si sa constientizezi ce ai sub fund, si sa nu ai asteptari de plus 100 cai pe langa cei reali, nu este o problema. Eu conduc cu placere si fiatul de 55 cai, si loganul de 75-80 cai, si golf 4 tdi de 100 cai, seatul de 131, dar pe fiecare il conduc exact cat poate, adica nu ma astept la minuni. Daca cineva comenteaza ca 1.0 sce e lent, da, asa e, dar cine il cumpara in general stie asta
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment



                              • hezus, zic!
                                doar daca esti cel mai inflacarat conducator pe timp de oras, zi de zi - in fiecare zi;
                                caroserie in plus > gabarit in plus > ; --> cheltuiala in plus.
                                io-s de parere ca tre` sa-ti faci niste calcule un pic mai complexe.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google