Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• 827sam
    replied
    Am avut pe supernova PASSIO 2, n-ai treaba, aderenta si rezistenta foarte bune pentru niste cauciucuri low cost. Pe dsn avea dimensiune 175 70 r13 si nu am inghetat niciodata cu ele, aderenta pe asfalt uscat foarte mare si ce mi-a mai placut la ele fata de matadoarele anterioare ca nu mai acvaplanau asa de repede.
    De passio 1 nu am auzit cuvinte de lauda ...

Leave a comment:

• edee
    replied
    mi am luat niste debica pasio azi (erau mai ieftine) datorita unui accident stupid , achizitionarea anvelopelor nu erau in plan dar a trebuit neaparat , sunt bune de ceva sau am dat banii aiurea ?

Leave a comment:

• mr.K
    replied
    Sigur ca merge .

Leave a comment:

• edee
    replied
    merge sa pun pe janta stoc de tabla de la logan cauciuc 195 65 r15 in loc de 185 65 r15?

Leave a comment:

• vladoi
    replied
    Oricum cu anvelope 195 45 r16 chiar si 50 arata ca dracu de urat distanta dintre cauciuc si aripa mai ales pe spate e jalnica,doar in cazul cand se foloseste o suspensie sport fie fixa fie reglabila se coboara mai jos si atunci se merita si da si bine.

Leave a comment:

• Danyell
    replied
    Mda. Ciudata alegere la dimensiunile anvelopelor. Acum daca nu merge nici cum ti-a zis colegu cu schimbatul intre ele, suna cam sumbru viitorul. Stiu ca pare ciudat ce o sa scriu acum, dar din ce stiu eu la fiecare schimb de anvelope se modifica unghiul de fuga. In timp geometria unei masini se schimba de la uzura si faptul ca pui anvelope noi nu face decat sa modifice comportamentul initial al masinii. N-ar fi rau sa refaci si geometria pe viitor, asta daca trage stanga sau dreapta.

Leave a comment:

• Seba
    replied
    las ca nu-i chiar pe burta, mai sunt cu 195/50 si arcuri hr -5cm

Leave a comment:

• vladoi
    replied
    Frate da tu cu cauciucurile astea practic esti pe burta,in primul rand cele de pe fata sunt mai mici cu 2 numere fata de cele originale.Cel mai corect era 195-55r16 sau 205-50 r16 si mentii inaltimea originala a anvelopelor.

Leave a comment:

• cata89ro2000
    replied
    probabil asa o fi dar banuiesc ca nu sunt singurul cu dimensiunile astea la cauciucuri...dasta va intreb sa aflu cam care ar putea fi problema

Leave a comment:

• Sir Andrew
    replied
    Te-ai gandit ca masina nu e facuta pentru o asemenea dimensiuni la roti? Zic si eu nu dau in cap. Poate trebuie ceva modificari la mecania pentru alte dimensiuni de jante si anvelope.

Leave a comment:

• cata89ro2000
    replied
    merci...o sa incer azi si treaba asta sa vedem, nu a mai patit nimeni ttreaba asta pana acum?

Leave a comment:

• vitriol
    replied
    Schimba rotile de pe fata intre ele si vezi ce se intampla.

Leave a comment:

• cata89ro2000
    replied
    salut baieti lamuriti-ma si pe mine intr-o problema pe care o am la masina....
    Am schimbat jentile aveam inainte niste jante, cele originale de pe prestige cele cu multe spite si am trecut la niste jante pe 16' cu 195/45 pe fata si 205/45 parca pe spate 205 sunt sigur ca sunt numai stiu sigur restul dar parca 45, cu cele originale de pe masina statea volanu drept fara nici un fel de probleme, cand le-am schimbat cu 16' volanu sta un pic spre stanga si daca pe sosea il indrept trage dreapta bine de tot, iar la viteza de 140 tremura volanu, tin sa precizez ca presiunea in roti este aceeasi, rotile au fost echilibrate inainte sa le pun pe masina, a doua zi m-am intors la vulcanizarea unde le-am montat si mi-au zis ca intradevar cauciucul de pe stanga ar avea mai multa carne decat cel de pe dreapta si ca dasta face asa si ca nu este de la unghiu de fuga sau de la echilibrat, mie nu pre imi vine sa cred, jantele nu au fost strambe sau sudate nimic de genul asta ca le-au verificat inainte sa le achizitionez.....care ar putea sa fie problema ??

Leave a comment:

• CRI$TI67
    replied
    Originally posted by Seba View Post
    esti la limita, mai mult inspre "nu merge" decat inspre "merge". sa zicem ca merge, cam fortat. normal pt 185 e 6J, 6.5J e pt 195 si 7J pt 205.
    Ma oftic In cazul asta ce-ar trebui sa fac , sa le bag la vanzare si sa iau ceva pentru 185\65\15 sau sa merg in continuare pe 195\60\15? Jantele arata frumos pe masina, sunt Rial in 5 spite cu un pic de buza si dau f bine.Mi-ar parea rau de ele!

Leave a comment:

• sanduploiesti
    replied
    cumpar rezerva nefolosita echipata cu Continental eco 3.185/65/15

Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google