liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by alessandro View Post
    sa nu aducem in discutie F1. totusi.
    Masinile de F1 schimba in cateva zeci de milisecunde vs cateva milisecunde la DSG, ciudat sau nu, mai lent ca un DSG. Orice cutie cu 1 ambreiaj este mai lenta ca una dual clutch, indiferent ca e F1 sau nu.

    @ Octavian - cred ca era logic ca nu ma refer la factori externi. Sunt curios daca trebuie sa vina Moise sa te faca sa intelegi chestia aia...

    @ marx - testat de cine ? ceva filmulete ? Erau DSG ?
    Last edited by Shakar; 3 September 2010, 14:40.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • Pai nu tre' sa vina Moise.
      Pt mine momentan e cum am spus eu, daca au timpi identici, acolo sunt ambele.
      Daca imi demostrezi cu un caz real ce spui tu, atunci las dupa tine, pana atunci n-ai dreptate in ce spui.
      Tu spui ca Jetta e mai rapida pe 0-100 ca Loganu 1.6 16V desi are timp mai slab, vine altu si-ti infirma (pe drept) treaba asta.
      Tu cu ce combati asta?

      Comment


      • Un user cu o vasta experienta in domeniu si cu cunostinte solide (cu siguranta mai mult decat stim noi) ti-a confirmat in mod expres chestia asta. Ce ai vrea pe langa ? Desen ?

        Cat despre Jetta, eu nu sunt convins ca la 100 e in fata dar sunt sanse mari. Cat despre confirmarea sau infirmarea lucrului asta, marx a facut-o verbal, fara vreun film sau ceva de genu asa ca nu am ce sa combat momentan. Pe ce ma bazez ? M-am dat cu Jetta 1.9 TDI - 0-100 @ 11.9 secunde, asta in conditiile in care aveam soft si l-am facut, atat la 100 km/h cat si pe 400m dar fara soft cursa era foarte stransa. Avand in vedere distanta, un 1.6 MPI nu avea nici cea mai mica sansa sa ii faca fata, nici macar la 100 km/h, chiar daca are timp mai bun (11.5 vs 11.9). Incearca sa combati asta, Jetta 1.9 TDI sunt multe, cauta una si convinge-te. Apoi o sa vezi primul caz real, asta in cazul in care atatea filme pe net ti se par ireale.

        PS - sau cauta un Vectra C 1.8 16V 122 CP care are 0-100 in 11.2 secunde, du-te cu un 1.6 MPI sa vezi ca il face fara probleme. Poate sa fie si softat unde sigur castiga mai mult de 0.3 secunde 0-100. Sau un Accent 1.5 CRDI. Oferta este vasta, tu doar trebuie sa iti dai interesul dar se pare ca nu vrei si o tii pe a ta fara sa fi incercat.
        Last edited by Shakar; 3 September 2010, 15:59.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Originally posted by Shakar View Post
          M-am dat cu Jetta 1.9 TDI - 0-100 @ 11.9 secunde, fara soft cursa era foarte stransa.
          Eu m-am dat cu golf5 si leon de 1.9 tdi 105cp si nu era deloc stransa. adica era undeva la ~2 masini-2 masini si ceva in urma pe 400m. si nu am soft

          Originally posted by alessandro View Post
          si octavia si jetta 1.2 TSI iau bataie de la 16v. a fost testat
          un lucru foarte important in afara de timpii aia 0-100 e echiparea masinilor. eu m-am dat cu un seat ibiza modelul nou de 1.6 16v 105cai si m-a facut. asta desi masina are un timp putin mai slab (10.5s pana la 100). dar ibiza respectiva era in echipare "sport" (suspensie sport,2 usi, jante pe 17,am impresia ca are si scaune usoare sport etc). timpul ala de 10.5 probabil ca e pt ibiza standard cu roti de 15. datorita rotilor pe 17 care erau foarte late pleca super bine ibiza respectiva si mai mult ca sigur scotea cu vreo jumate de secunda mai bine pana la 100.
          asadar sunt foarte multe variabile iar timpii aia la o masina sunt foarte generali. mai ales la masinile unde sunt cu adevarat diferente intre nivelurile de echipare.
          Last edited by bossake; 3 September 2010, 16:58. Reason: edit
          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

          Comment


          • da da da ... de la rotile pe 17 trage mult mai bine masina .
            Ia explica si mie , cum crezi ca are demaraj mai tare ...cu roti pe 15 de 7 kg bucata , sau cu roti pe 17 de 10 kg bucata ?
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • Cu roti de ATV

              Comment


              • Originally posted by Shakar View Post
                Un user cu o vasta experienta in domeniu si cu cunostinte solide (cu siguranta mai mult decat stim noi) ti-a confirmat in mod expres chestia asta. Ce ai vrea pe langa ? Desen ?
                .................................................. .

                PS - sau cauta un Vectra C 1.8 16V 122 CP care are 0-100 in 11.2 secunde, du-te cu un 1.6 MPI sa vezi ca il face fara probleme. .................
                Da. Ceva grafice viteza-acceleratie din care sa reiasa ca distantele parcurse nu sunt egale, asa poate ma lamuresc.

                Pai da, si un 1.6 mpi dovedeste alt 1.6 mpi, au fost atatea cazuri, adica nu e concludent ce spui cu vectra. Daca e facut demarajul ca la carte (si timpii declarati sunt reali) Vectra iese in fata.
                Last edited by Octavian; 3 September 2010, 17:09.

                Comment


                • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                  da da da ... de la rotile pe 17 trage mult mai bine masina .
                  Ia explica si mie , cum crezi ca are demaraj mai tare ...cu roti pe 15 de 7 kg bucata , sau cu roti pe 17 de 10 kg bucata ?
                  e vorba ca sunt rotile mult mai late decat la o ibiza de fabrica. pe 0-100 parerea mea e ca conteaza mai mult demarajul si plecarea decat pierderea care o are in mers pt ca sunt rotile mai grele. iar niste jante de aliaj pe 17 cu gume usoare cum sunt pe ibiza respectiva probabil ca nu sunt cu foarte mult mai grele decat niste jante de tabla pe 15 si cu gume mediocre cum sunt pe varianta de seire,.


                  ibiza respectiva are dotarile de mai sus. vad ca se pomeneste ceva de XDS autoblocant electronic. nu prea ma pricep foarte bine, poate de asta pleca asa de tare? ca diferenta era doar pe plecare in mers nu era diferenta ba chiar ma apropiam putin.
                  Last edited by bossake; 3 September 2010, 17:14. Reason: edit
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • Originally posted by Octavian___31 View Post
                    Da. Ceva grafice viteza-acceleratie din care sa reiasa ca distantele parcurse nu sunt egale, asa poate ma lamuresc.

                    Pai da, si un 1.6 mpi dovedeste alt 1.6 mpi, au fost atatea cazuri, adica nu e concludent ce spui cu vectra. Daca e facut demarajul ca la carte (si timpii declarati sunt reali) Vectra iese in fata.
                    Inseamna ca tu te uiti la alta emisiune altfel nu imi explic cum ai scapat graficul in excel postat de Seba in care 2 masini cu acelasi timp au distanta COMPLET diferita pana la 100. Sau nu e bun ? Du-te la un profesor de fizica si te lamureste in 2-5 minute maxim. Sau nici varianta asta nu e buna ?
                    Last edited by Shakar; 3 September 2010, 17:20.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Nu e bun graficul dat de Seba, pt ca are niste variabile date din burta, cum si el a spus asta.
                      Poate reusesti sa explici putin coerent, ca sa inteleaga lumea, si nu "EU sunt cel mai destept, e ca mine, voi sunteti niste prosti"

                      Comment


                      • Da dar arata cum e posibil teoretic si daca e posibil teoretic e posibil si practic, lucru confirmat de altii care au mai multa experienta ca mine / noi. Cat despre explicatii, eu nu sunt platit sa explic nimic, eu doar am spus ipoteza (corecta), cine intelege bine, cine nu, la fel de bine, are tot internetul la dispozitie sa se documenteze.

                        PS - cei care inca nu s-au convins desi dovezile sunt coplesitoare, au venit cu explicatie si contra argumente coerente ? ^^
                        Last edited by Shakar; 3 September 2010, 17:35.
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • Din moment ce ai variabile puse din burta, cum a aratat ca-i posibil teoretic?
                          Daca nu vrei sa dai explicatii, atunci mai bine nu mai partici la discutie, pt ca apar certuri.

                          Si daca tu spui ca esti destept, afla ca eu sunt si mai destept si am Cohonele si mai mari. E buna judecata asta?

                          Comment


                          • eu zic sa o lasam asa cum a cazut. deja se discuta fara sens fara rost fara viitor.
                            caz concret nu exista, deci nu exista dovada, deci 11 sec nu au cum sa bata 10.
                            nevinovat pana la proba contrarie

                            Comment


                            • Daca nu era posibil teoretic, orice variabile ai fi pus nu iti dadea. Sunt niste lucruri atat de logice si evidente incat eu inca ma intreb daca voi nu vreti sa intelegeti in mod intentionat.

                              @ Marx - probe contrarii sunt jdemii pe ultimele pagini, trebuie doar sa le citesti. Asa cum 18 secunde pentru 0-300 au pierdut in fata a 26 de secunde, ce te face sa crezi ca 11 secunde nu pot pierde in fata a 10 secunde ? Sau se schimba lucrurile pentru 0-100, alte formule & co ?

                              Uite si alta proba contrarie

                              GT-R vs ZR1 vs GT2, toate au 0-100 km/h in ~ 3.6 secunde dar GT-R fiind AWD are un avantaj clar pe 1 si 2 deci castiga aici. GT2 are mare parte din masa repartizata pe spate, acolo unde este tractiunea deci are un mic avantaj asupra ZR1-ului si castiga putin la start de asemenea. Filmul incepe la si 1 : 48, pe la 52-54 cand au 100+++ km/h observati cum GT-R este in fata, urmat de GT2 apoi ZR1, asta datorita startului, start luat in calcul cand fabrica a determinat acealasi timp pentru 0-100, chiar daca recupereaza pe TR3 fata de GT-R ambele (putere mai mare, pierderi mai mici, etc) NU e suficient sa il prinda.

                              Asa 3 masini cu acelasi timp 0-100 sunt in locuri diferite, la fel se poate intampla si in situatia aia (chiar daca ar fi avut 0.1/0.2 mai slab pentru 0-100, GTR tot era in fata, nu era suficient sa piarda peste o lungime de masina. Daca ar fi cum ziceti voi, 3 masini cu acelasi timp ar trebui sa fie in acelasi loc.

                              Acum gasiti motive cum ca filmul asta nu e bun si dovezi nu exista cand e plin internetul )).

                              Join us as we pit Chevy's all-new 638 horsepower Corvette ZR1 against the Nissan GTR, Ferrari 599 GTB, and Porsche GT2 in a no holds barred drag race.Shot By...
                              Last edited by Shakar; 3 September 2010, 18:20. Reason: Automerged Doublepost
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • va salut ! hai cine pune un pariu cu mine ca discutiile despre fizica vor ajunge pana la pagina 215? deja santem la pg 198!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google