Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gecmc94 View Post
    Ce mai avem insa este si declaratia drepturilor omului care consacra dreptul la identitate nationala, etnica, religioasa.
    Un drept nu este o obligatie. Eu am spus ca in momentul in care renuntam la ele vom evolua. A renunta nu prin constrangere ci chiar prin evolutie. Este chiar asa greu de inteles?
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Soros nu asteapta evolutia naturala ci urmareste una conditionata, presata (daca nu chiar fortata). Si vrea mai mult decat a facut Germania in 2015.

      Cronologia de atunci:

      Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport

      27 mar 2015 "STUDIU: Germania va avea nevoie de 500.000 de imigranţi suplimentari până în 2050"

      31 aug 2015 "Merkel: Wir schaffen das"
      The phrase that haunts Angela Merkel
      A year on and the German leader hasn’t recovered from ‘we can do it.’
      BERLIN — "We can do it" was Angela Merkel's defiant response to the migration crisis engulfing Europe. A year later, those words still resonate — but not in the way she intended.
      Merkel a deschis granitele Germaniei si peste 1.6 milioane de imigranti au intrat in circa 2 ani. "O putem face" este o fraza de cosmar pentru Merkel care a pierdut puterea. 12.5 % din populatia Germaniei este formata din imigranti. Deci nu ma refer la minoritate etnica ci la cei nascuti in alta parte si emigrati in Germania. Atat a fost pragul pentru ca Merkel sa piarda puterea.


      Acum, la noi:

      12 mar 2019 (la 4 ani de la studiul nemtesc) "Studiu KPMG: În cinci ani economia va avea nevoie de peste 500.000 de persoane în plus pe piața forței de muncă, iar deficitul nu poate fi acoperit din resursele interne"
      Citeste despre ➜ Studiu KPMG: În cinci ani economia va avea nevoie de peste 500.000 de persoane în plus pe piața forței de muncă, iar deficitul nu poate fi acoperit din resursele interne in Forbes Romania ✅ Afla cele mai noi informatii din sfera ✅ Stiri si evenimente de interes national si international


      Dupa cum va spuneam acum cateva zile, PSD a facut planul pe 2019 cu doar 20 000 de imigranti.
      Guvernul vrea SĂ DUBLEZE numărul de muncitori asiatici
      Guvernul intenţionează să atenueze deficitul de pe piaţa muncii din România mărind la 20.000 cota muncitorilor care pot fi aduşi din ţări non-UE în 2019. Pentru a-i sprijini pe angajatori, Executivul a eliminat obligativitatea acestora de a le oferi asiaticilor cel puţin salariul mediu pe economie şi a simplificat procedurile de obţinere a dreptului de muncă. În prezent, în România lucrează aproximativ 25.000 de muncitori din ţări non-UE.
      Deci, ce ar face Soros? Ce ar face USR? Ce ar face Silviu? Eu propun, oarecum ironic, sa permitem 200 000 de vietnamezi in Romania in 2019. Un sfert dintre ei in IT. Ce atatea contracte ale firmelor romanesti in Vietnam! Ii aducem aici. Impactul dupa sase luni va fi reducerea salariului IT-istilor cu cel putin un sfert, zic si eu. Industria IT&C din Romania are 200 000 de muncitori. Romanii sunt toleranti si ii vor primi fara resentimente. Vom gasi si mecanici pentru Dacia, si instalatori, medici.

      Comment


      • Poza celor de la Mediafax este geniala. Seful si in dreapta mitomanul/plagiatorul/spionul SIE.
        Esti rautacios! E o strangere de mana intre niste prieteni vechi, nu vad nimic rau in asta. Doi domni care-si strang mana prieteneste.
        Un drept nu este o obligatie. Eu am spus ca in momentul in care renuntam la ele vom evolua.
        Asta e bestiala! In comunism renuntasem la orice drept si bine am mai evoluat. Este ultra-super. Sa renuntam la drepturi ca sa evoluam. Maimutele ca sa se transforme in oameni au renuntat la drepturi. Asta chiar m-a facut sa

        Comment


        • L.E. De fapt venise una in guvernul zero care ne ajuta sa evoluam spunandu-ne ca drepturile sunt un lux.

          Comment


          • Deci, ce ar face Soros? Ce ar face USR? Ce ar face Silviu?
            Bun, ce ar face Draknea? Ca doar el a spus ca economia noastra duduie si creste intr-o zi cat altele in sapte. Si cum ramane cu nationalismul electoral?
            Poate face ceva din genunchii aia tari (pe care ii cerea in decembrie slugarnicilor sai). Treaba facuta pe genunchi. Vezi ordonantele date la cateva saptamani de la marea lor adunare. Si OUG114 si OUG7 au fost aruncate pentru multumirea sefului iar acum nu stiu cum sa le mai dreaga.
            PS: vietnamezii vor avea drept de vot?
            Last edited by Gil26; 12 March 2019, 23:24.

            Comment


            • Bun, ce ar face DraGnea? Ca doar el a spus ca economia noastra duduie si creste intr-o zi cat altele in sapte.
              Pai si nu e asa? A mintit el ca altii? Ce sa faca? Tot ce poate pentru tara ca daca facea doar pentru el, facea ce face ponta sau ciolos.

              Comment


              • Parca Iliescu era ala sarac si cinstit ce a facut totul pentru tara sa.
                Draknea nu este sarac si nici prea cinstit.

                Comment


                • Stim ce ar face PSD: doar 20 000 de muncitori. Ei nu vor sa puna presiune pe forta de munca, marind cererea de locuri de munca.

                  N-as amesteca cele doua OUG-uri. OUG7 este produsul lui Toader si nu avea chestiuni prea rele in ea cu exceptia modificarii mecanismului delegarilor. Ba chiar o mare parte a fost ceruta de CSM, ma refer la articolele despre examen.

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    In comunism renuntasem la orice drept si bine am mai evoluat.
                    Nu ai renuntat tu in mod natural ca urmare a evolutiei ci ti-au fost anulate.

                    Este ultra-super. Sa renuntam la drepturi ca sa evoluam.
                    Se pare ca nu prea pricepi ce citesti.

                    Maimutele ca sa se transforme in oameni
                    Observ ca unele, din pacate, nu s-au transformat complet in oameni.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Originally posted by gecmc94 View Post
                      Stim ce ar face PSD: doar 20 000 de muncitori. Ei nu vor sa puna presiune pe forta de munca, marind cererea de locuri de munca.
                      Deficitul de forta de munca, in mare parte il gasim in tara dar trebuie stimulat sa mearga la munca si educat. Daca prima parte e mai usor de realizat cu a doua e mai greu deoarece noi nu mai avem scoli profesionale.

                      Referitor la IT&C, pot fi adusi ca majoritatea celor buni pleaca in afara, nu raman in tara. Nivelul de salarizare din Vest este mult mai atractiv decat cel de pe piata autohtona. In IT&C tot timpul va fi deficit pentru ca este un domeniu aflat intr-o continua expansiune.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Originally posted by Silviu View Post
                        Nu ai renuntat tu in mod natural ca urmare a evolutiei ci ti-au fost anulate.
                        Pe masura ce evoluezi, renunti la drepturi, sau pe masura ce renunti la drepturi evoluezi? Au fost anulate, prin urmare am evoluat cu forta, nu? Se pare ca nu suntem prea evoluati din moment ce mai avem cateva drepturi. eu propun sa ne intoarcem la comunism pana evoluam suficient incat sa nu ne mai dorim altceva.

                        Comment


                        • Nu era vorba de renuntat la drepturi aici ci la anumite bariere ideologice si renuntarea trebuie sa se faca natural prin evolutie si nu impusa de un regim/stat etc. Poate `renuntare` nu e termenul cel mai potrivit.

                          In fine. Putem trece peste daca e prea complicata discutia. In plus, nu prea are legatura cu politica ci mai mult cu filosofia.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Originally posted by Silviu View Post

                            Un drept nu este o obligatie. Eu am spus ca in momentul in care renuntam la ele vom evolua....
                            Nu era vorba de renuntat la drepturi aici ci la anumite bariere ideologice
                            Pana la urma cum e? Drepturi sau "bariere ideologice"? Ai dreptate...
                            Putem trece peste daca e prea complicata discutia.

                            Comment


                            • Sper ca este clar acum:

                              Originally posted by Silviu

                              O sa evoluam cand o sa reusim sa trecem peste bariere de genul proprietate, granita, teritoriu, natie, religie etc. Eu nu cred ca se va intampla asta in 50 de ani dar cine stie.

                              ~~~~ gecmc94 a scris: ~~~~
                              Ce mai avem insa este si declaratia drepturilor omului care consacra dreptul la identitate nationala, etnica, religioasa.
                              ~~~~

                              Un drept nu este o obligatie. Eu am spus ca in momentul in care renuntam la ele (barierele) vom evolua. A renunta nu prin constrangere ci chiar prin evolutie. Este chiar asa greu de inteles?
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • O sa evoluam cand o sa reusim sa trecem peste bariere de genul proprietate, granita, teritoriu, natie, religie etc.
                                Tot inainte spre comunism!
                                Un drept nu este o obligatie. Eu am spus ca in momentul in care renuntam la ele...
                                Nu intelesesem la ce sa renuntam, la drepturi sau la obligatii.... Acum e clar! Sa devenim toti "o apa si-un pamant".
                                Fii primul care evolueaza renuntand la drepturi si trecand peste barierele respective. Daca-mi place cum ai evoluat, iti urmez exemplul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google