Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Silviu View Post
    Ce rezolva daca-l flutura? Ce semnal se putea transmite? Astea sunt masuri de contrabalansare?
    BNR trebuia doar sa intre-n piata (intra prin terti insa toti “vad” cand o face) cu pozitii short, asta daca voia sa mentina cursul. Te asigur ca “piata” intelegea mesajul.

    In toamna 2008 s-a incercat un “atac” asupra leului din care guvernatorul, luptandu-se cu speculatorii, a iesit erou. Se afirma atunci ca speculatorii au avut pierderi masive, au plecat rupti in cur, asta la o variatie a cursului de aproximativ 5% (daca nu ma insel). Asa a si fost. La o variatie a pretului/cursului de 5% se poate castiga/pierte 50% din suma plasata. Pentru cine cunoaste regulile/cum functioneaza o bursa de marfuri (leul/valuta e o marfa), ce inseamna efect de levier, marja etc. pe bursele de marfuri, ce rezerva avea bnr (+20 mld. euro) la vremea acea, stie si ca acelasi rezultat l-ar fi avut orcine avea la dispozitie resursele bnr.

    Originally posted by Silviu View Post
    Adica guvernul isi face de cap peste cat il duce buzunarul, se imprumuta "in draci" cu lei din piata si BNR trebuie sa vina sa rezolve problema cursului.
    România (3,0%), Franţa (3,4%) şi Spania (4,5%) au avut un deficit guvernamental egal sau mai mare de 3% din PIB, în 2016.
    Cum crezi ca a reusit ciolos isprava? Exact, s-a imprumutat “in draci”, ca sa te citez.
    Sau poate crezi ca daca ajunge orban premier vom avea excedent.

    Originally posted by Silviu View Post
    Chiar nu putem accepta ca si masurile nesabuite ale Guvernului produc pagube cursului si ROBORului?
    Nu cred ca ar avea nimeni ceva impotriva daca robor s-ar calcula dupa aceiasi formula ca acum dar luandu-se in calcul doar tranzactiile incheiate, insa nu doar in cele 15 min ci toate tranzactiile interbancare pe parcursul intregii zile. Eu cred ca n-ai avea nimic impotriva, corect? Si dispare si robid.
    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

    Comment


    • Originally posted by gecmc94 View Post
      Nu avea dreptul. Precedentele nu tin loc de lege ci sunt doar abuzuri din trecut.
      Daca sunt abuzuri din trecut atunci sa vedem ce spun judecatorii. Nu vad de ce deranjeaza demersul ei. CSM are o parere, ea alta si astfel vine arbitrul si decide. Asta e motiv de ai da in cap?

      ca aceea care de fapt i-a adus si demiterea, si pierderea pe toate fronturile la CCR.
      CCR .... :-) si am terminat demonstratia.



      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Originally posted by gecmc94 View Post

        Silviu, inteleg ca este greu sa citim chiar tot. Dar chiar asa? De ce mai replicam? Sa umplem spatiul de non-sensuri? Reiau aici ca sigur nu ai citit opinia ARB.
        Vasilescu spunea ce se intampla tehnic cu ROBOR in situatia in care BNR intervine aiurea in piata. Au mai fost cazuri in care tot el a combatut ideea ca va urca aiurea prin faptul ca BNR acest acest mecanism de suspendare a fixingului.

        Deci lipsa lichiditatii de pe piata nu va duce la nicio explozie de ROBOR. Ci BNR va da bani direct prin creditare Lombard ca doar este o tiparnita electronica.
        daca dai bani fara acoperire nu afectezi cumva un alt indicator?


        Nu uit sa mentionez nimic Silviu. Doar ca nu are nicio relevanta abuzul in serviciu ci doar greseala de tampiti din DNA.

        Greseala materiala probabil. Fondul problemei era altul.

        Btw si deciziile CCR sunt pline de astfel de erori (citari eronate) si totusi merg mai departe....
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Originally posted by gogeala View Post
          BNR trebuia doar sa intre-n piata (intra prin terti insa toti “vad” cand o face) cu pozitii short, asta daca voia sa mentina cursul. Te asigur ca “piata” intelegea mesajul.
          Tot asa ma asigurai ca titluri de stat sunt tot timpul interesante si vor fi "cumparate" oricand si oricum dar realitatea paree un pic diferita.


          România (3,0%), Franţa (3,4%) şi Spania (4,5%) au avut un deficit guvernamental egal sau mai mare de 3% din PIB, în 2016.
          Cum crezi ca a reusit ciolos isprava? Exact, s-a imprumutat “in draci”, ca sa te citez.
          Sau poate crezi ca daca ajunge orban premier vom avea excedent.
          Si ce legatura are deficitul anual cu ce spuneam eu? :-) Eu scriam despre lichidatile atrase de MF din piata, care poate influenteaza si ele costul leului. Si mai spuneam ca poate statul a luat niste masuri nesabuite cum impact imediat. De exemplu cresterile mari de salarii. Poate se puteau face pe o perioada de timp mai rezonabila, habar nu am ca nu eu fac studii si statistici.

          Eu nici nu sunt sigur ca au facut studii de impact. Valcov zicea ca acum fac/evalueaza studiile de impact referitoare la efectele OUG-ului minune ...

          toate tranzactiile interbancare pe parcursul intregii zile. Eu cred ca n-ai avea nimic impotriva, corect? Si dispare si robid.
          Matematic, varianta asta de calcul ar reda cel mai fidel realitatea din piata.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Originally posted by Silviu View Post
            Tot asa ma asigurai ca titluri de stat sunt tot timpul interesante si vor fi "cumparate" oricand si oricum dar realitatea paree un pic diferita.
            Mai ai putintica rabdare, abia a-nceput.
            Eu cred ca “bancutele” vor avea de furca cu titlurile de stat. Trebuie doar sa te uiti la dobanzi. Multi lei vor pleca din banci spre ele (titluri). In opinia mea.

            Originally posted by Silviu View Post
            Si ce legatura are deficitul anual cu ce spuneam eu? :-) Eu scriam despre lichidatile atrase de MF din piata, care poate influenteaza si ele costul leului.
            Spune-mi te rog si cum, banii trasi de MF se-ntorc imediat in piata.
            Statul nu se-nprumuta sa tina banii-n buzunar, ii “toaca” rapid.

            Originally posted by Silviu View Post
            Si mai spuneam ca poate statul a luat niste masuri nesabuite cum impact imediat. De exemplu cresterile mari de salarii. Poate se puteau face pe o perioada de timp mai rezonabila, habar nu am ca nu eu fac studii si statistici.
            Cresterea veniturilor populatiei genereaza inflatie, orice student in primul an la o fac. economica invata asta. Creste cererea, cresc preturile. Am mai spus, nicio tara nu se poate dezvolta cu salarii ridicole. Plus ca 60% din angajati erau/sunt platiti cu salariu minim.

            Originally posted by Silviu View Post
            Matematic, varianta asta de calcul ar reda cel mai fidel realitatea din piata.
            Corect, asa vor fi luate in calcul si tranzactiile, din afara intervalului de 15 min, la dobanzi de 1.6%.


            "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

            Comment


            • Vasilescu spunea ce se intampla tehnic cu ROBOR in situatia in care BNR intervine aiurea in piata. Au mai fost cazuri in care tot el a combatut ideea ca va urca aiurea prin faptul ca BNR acest acest mecanism de suspendare a fixingului.
              Silviu, urmatoarea pofta a lui Draknea este BNR-ul. Daca subordoneaza Banca Nationala atunci sa vezi cum zboara banii prin piata. Si dispar in buzunarele "pretenarilor". Plus ca va fi un dilalila cu Valcov si Orlando.
              Dar deocamdata trioul asta canta fals. Incearca sa dreaga busuiocul (baronii si gulerele albe) si sa adoarma copii mici (electoratul lor). Cat ii va tine glasuciorul vom vedea. Ca s-ar putea sa urle astia ai lor mai tare de foame.

              Comment


              • Gil, nimeni nu poate subordona BNR pentru ca este deja subordonata ECB. Probabil ca ti-au bagat unii minciuna de mai sus in cap. Dar mai bine iei informatii direct de la sursa: ECB

                BNR este parte integrala dintr-un organism numit ECSB si se spune la 14.3 ca BNR actioneaza in conformitate cu recomandarile si instructiunile venite de la ECB. BNR poate desfasura si functii specific nationale dar numai daca nu se opune Consiliul Guvernant al ECSB si decide ca nu sunt bune cu majoritate de 2/3. Stai linistit, Gil, Dragnea, Basescu, Coldea sau Iohannis nu pot fura BNR.

                Article 14 National central banks
                14.1. In accordance with Article 109 of this Treaty, each Member State shall ensure, at the latest at the date of the establishment of the ESCB, that its national legislation, including the statutes of its national central bank, is compatible with this Treaty and this Statute.
                14.2. The statutes of the national central banks shall, in particular, provide that the term of office of a Governor of a national central bank shall be no less than five years. A Governor may be relieved from office only if he no longer fulfils the conditions required for the performance of his duties or if he has been guilty of serious misconduct. A decision to this effect may be referred to the Court of Justice by the Governor concerned or the Governing Council on grounds of infringement of this Treaty or of any rule of law relating to its application. Such proceedings shall be instituted within two months of the publication of the decision or of its notification to the plaintiff or, in the absence thereof, of the day on which it came to the knowledge of the latter, as the case may be.
                14.3. The national central banks are an integral part of the ESCB and shall act in accordance with the guidelines and instructions of the ECB. The Governing Council shall take the necessary steps to ensure compliance with the guidelines and instructions of the ECB, and shall require that any necessary information be given to it.
                14.4. National central banks may perform functions other than those specified in this Statute unless the Governing Council finds, by a majority of two thirds of the votes cast, that these interfere with the objectives and tasks of the ESCB. Such functions shall be performed on the responsibility and liability of national central banks and shall not be regarded as being part of the functions of the ESCB.

                Comment


                • Ce are ESCB-ul cu prefectura nu stiu. Da , facem parte din asta desi unii nu prea mai doresc. Si trebuie sa respectam recomandarile si instructiunile. Dar:
                  Banca Naţională a României este condusă de un Consiliu de administraţie. Acesta este alcătuit din 9 membri numiţi de Parlament, cu nominalizarea conducerii executive, pe o perioadă de 5 ani, cu posibilitatea reînnoirii mandatului. Membrii Consiliului de administraţie nu pot fi parlamentari şi nu pot face parte, potrivit legii, din justiţie sau din administraţia publică. Structura executivă permanentă a Băncii Naţionale este formată din guvernator şi 3 viceguvernatori, dintre care unul este prim-viceguvernator. Ceilalţi 5 membri nu sunt salariaţi ai BNR. Preşedintele Consiliului de administraţie este guvernatorul Băncii Naţionale a României
                  Draknea a subjugat CCR, Avocatul Poporului, etc.
                  Maine Isarescu se duce sa dea cu subsemnatul in Parlamentul Romaniei (unde il asteapta haita lui Draknea) si nu la ESCB-ul ala. Iar atacurile din ultima vreme al pesedeilor de frunte s-au intetit. Isarescu a fost acuzat de rea intentie si chiar de tradarea intereselor nationale. Adica: "A Governor may be relieved from office only if he no longer fulfils the conditions required for the performance of his duties or if he has been guilty of serious misconduct."
                  Dupa Pilonul2, energie, banci, etc., Draknea trebuie sa mai aibe ceva de muls la nevoie. Ca bugetul asta foarte intarziat prevede cheltuieli mari bazate pe niste bani care vor veni la Sfantul Asteapta. Daca vor mai veni.
                  Plus efectele negative ale minunatei OUG 113.
                  PreaMaritul conducator duce rapid si sigur tarisoara asta in criza.
                  Last edited by Gil26; 11 February 2019, 22:53.

                  Comment


                  • Daca vrei sa spui ca Parlamentul are suveranitatea de a numi Consiliul de Administratie, asa si trebuie. Poate ca vrei sa distrugi complet Romania si sa alegi orice, inclusiv marimea chilotilor, prin decizie de la Bruxelles. Parlamentul va decide noul Consiliu de Administratie. Si chiar daca il numesc pe Goe drept guvernator, acest Goe nu va putea face ce vrea el ci doar ce vrea ESCB.
                    Ca sa intelegi ce putere are ESCB, afla ca Arenele BNR au fost lasate in paragina de BNR tocmai din cauza ESCB, nu ca nu ar fi avut bani BNR sa le modernizeze. Dar nu avea voie sa faca asta. Cauta pe net povestea din jurul Arenelor, BNRul si Ilie Nastase de acum un an. Nu, nu va mulge nimeni BNR. Sa staruim in nesabuinte de genul acesta, in ciuda regulamentelor si legilor, sfideaza orice ratiune. Nu se poate purta un dialog cand se ignora FAPTELE. Restul este circ si propaganda.

                    Comment


                    • Si fiindca veni vorba de propaganda, a aparut acum doua zile povestea demiterii sau cenzurii jurnalistului Horatiu Pepine de la Deutsche Welle.

                      Romania Libera scrie: "De-a lungul timpului, Pepine a fost singura voce a DW care s-a arătat critică față de Laura Codruța Koveși, DNA, dar și care a susținut Referendumul pentru Căsătorie."

                      Horațiu Pepine a făcut următoarele precizări pentru ActiveNews.ro:

                      „Ca să nu se creeze neînțelegeri este bine să precizez că DW nu mi-a transmis nicio decizie formală de concediere. Totuși ceea ce a scris Traian Ungureanu este, în spirit, perfect adevărat, căci, după lungi și repetate discuții pe mai multe subiecte, redactorul-șef al secției românești mi-a transmis că textele mele nu vor mai fi publicate dacă, din acel moment nu voi scrie sau relata ”ca orice corespondent DW”. Mă limitez la acest scurt citat, căci nu pot intra acum în detaliile unei corespondențe private. Prin urmare aveam de ales: să retractez tot ce spusesem de vreo doi-trei ani încoace (de fapt mult mai mulți) sau să plec pur și simplu. Cred însă că somația care mi-a fost adresată este echivalentul moral al unei concedieri. Un ziarist nu poate fi un simplu executant sau un copist al unor ”texte” elaborate în altă parte”, a declarat Horațiu Pepine.

                      Redactorul-șef al DW este Robert C. Schwartz. Conform unei biografii publicate pe siteul ICR.ro, Schwartz „conduce redacția în limba română a DW din 2002. S-a născut în 1956 la Sibiu. A absolvit Facultatea de Limbi Germanice a Universității București și a lucrat ca profesor la Liceul German din capitală, unde a fost ales director în 1990. În același an a reprezentat minoritatea germană în primul parlament provizoriu după căderea dictaturii comuniste. La Deutsche Welle a început să lucreze în 1992 ca redactor de știri în Redacția Centrală, doi ani mai târziu fiind numit redactor-șef adjunct în Redacția Română”.
                      Deci, fapte, realitati indubitabile despre cenzura si propaganda de la DW. Pe 3 iunie 2018, Pepine scria aceste adevaruri despre situatia din momentul demiterii lui Kovesi
                      “Este clar că pentru Bruxelles sau pentru Washington, care au acordat o susținere masivă și explicită șefei DNA, situația a devenit penibilă, căci, în ciuda unor ample eforturi mediatice, Laura Codruța Kövesi este un personaj profund compromis care nu mai poate asigura credibilitatea sistemului pe care îl reprezintă”.
                      Acum, Kovesi a fost trecuta prin masina de spalat rufe, albita si promovata la nivel european. Iar Pepine, dupa o colaborare veche de peste 15 ani cu DW, isi cauta alte libertati. DW are dreptul sa isi mentina linia editoriala, dar asta nu mai inseamna adevar, ci doar propaganda.
                      Last edited by gecmc94; 11 February 2019, 23:20.

                      Comment


                      • Bun, Draknea si sleahta il acuza pe Isarescu ca nu "arunca cu banul" in piata. Atunci Draknea prin parlamentul Romaniei unde are (deocamdata) majoritate il pune pe Goe guvernator si niste Gigei in consiliul de administratie. Iar dupa cum spui tu "acest Goe nu va putea face ce vrea el ci doar ce vrea ESCB". Poate Goe sa marce cu banul sau nu? Ca asa nu vad de ce il mai pune Daddy.
                        Sau altfel spus: De ce naiba il mai acuza acum pe Isarescu?

                        Si ca veni vorba de chiloti. Cred ca vom ramane cu fundul gol.
                        Last edited by Gil26; 11 February 2019, 23:21.

                        Comment


                        • S-a intamplat si in cazul Ungariei.


                          Rezultatul este ca ECB s-a autosesizat si ii monitorizeaza cu ochii ca pe butelie. Vom fi primii care vom afla, multumita DW (ja ja alles gut)
                          Run by a close ally of Prime Minister Viktor Orban, Hungary’s central bank has been on watch since 2014 over concerns that several of its programmes may be violating EU rules prohibiting central banks to fund government activity.

                          “In view of their multitude, scope and size, the ECB will continue to closely monitor compliance of these operations with the prohibition of monetary financing,” the ECB said.

                          “Moreover, the ECB will continue monitoring the involvement of the National Bank of Hungary in the Budapest Stock Exchange as the purchase of the majority ownership ... in November 2015 may still be seen as giving rise to monetary financing concerns,” the ECB added.

                          Comment


                          • Pai Livache incearca sa urmeze exemplele lui Orban si Erdogan. Iar in spatele celor trei se vede umbra lui Putin.

                            Cu Kovesi e mai simplu. Infractorii de lux s-au razbunat. Era logic si tinea doar de timp. Protectorul lor a ordonat, Tudorica a "ievaluat", CCR-ul s-a aplecat si treaba s-a rezolvat. Au scapat de un inamic. Pe acelasi drum e si Lazar. Iar ca fundul lor sa nu mai stea pe la mititica au schimbat toate legile. Si deciziile judecatoresti. Au pus si niste paznici (inspectia judiciara). Asa ca acum pot jefui in liniste si chiar cere despagubiri.

                            Comment


                            • Boc a facut parada politica la meciul de tenis al Romaniei unde jucau jucatoare pentru care statul roman nu a contribuit cu absolut nimic. Si propaganda lui s-a asigurat ca boculetul apare in toate pozele: digi, ziare, hotnews.
                              Primarul Municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, se află la Ostrava în sala de sport unde echipa feminină de tenis a României joacă disputa cu Cehia în primul tur al Grupei Mondiale FedCup. Îmbrăcat în tricou galben, Emil Boc a bătut la o tobă pe parcursul partidei și a dat tonul scandărilor în mijlocul suporterilor români. „Trebuie să facem tot ce se poate să le ajutăm pe fete”, a declarat Boc reporterului HotNews.ro.


                              La Ostrava este mai greu sa vina oponentii politici sa te injure. Asa ca Firea trebuie sa mai citeasca ce spunea un propagandist pe siteul Republica:
                              Este o imagine greu de tolerat, cea a unor reprezentanți ai statului încercând să guste din succesul unor concetățeni, succes la care statul român nu a contribuit cu absolut nimic.

                              Comment


                              • Azi a fost consiliul BNR in Parlament, in fata unei comisii parlamentare:

                                Ieri, Gil era preocupat de faptul ca va fi jefuita BNR. Azi am putut vedea consiliul si mi-am pus mainile in cap vazand pe cine a trimis acolo PNL.
                                Membrii consiliului:

                                Florin Georgescu PSD
                                Bogdan Olteanu PNL
                                Liviu Voinea PSD
                                Gheorghe Gherghina PSD
                                Virgil Stoenescu PDL
                                Daniel Daianu PSD
                                Angnes Nagy UDMR
                                Dinu Marin PC

                                Ei bine, Olteanu are dosar penal pentru coruptie. Iar in locul lui, PNL a propus pe Eugen Nicolaescu, fost ministru al Sanatatii, contabil de meserie.

                                Tot in acea sedinta Isarescu a confirmat ca Cinteza sta cu ochii pe ROBOR si il poate manipula.
                                Isărescu: "Cinteză (n.r. Nicolae Cinteză, directorul Direcţiei Supraveghere din BNR) intervine şi dacă dobânda ajunge acum la peste 3,5%".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google