Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asta am observat si eu si mentionat in trecut. Cutiei ii place sa schimbe des trecand prin toate treptele, gen plimbat prin Bucuresti pe timp de noapte.

    Comment


    • Am luat masina! Imi place mult...cu un amendament, zgomotul de rulare este cam mare. O sa revin cu impresii.

      Comment


      • Azi, după revizia de 1 an, am fost programat pentru schimbarea ambreiajului. Menționez că am 6025 km parcurși!

        Deși știam înainte de a lua mașina că sunt probleme cu EasyR, am sperat că acestea vor fi remediate... Speranța s-a dovedit deșartă.

        Comment


        • Incearca sa afli ce marca are noul ambreiaj. Eu ma astept sa fie tot Valeo.

          Comment


          • Originally posted by Bobses View Post
            Azi, după revizia de 1 an, am fost programat pentru schimbarea ambreiajului. Menționez că am 6025 km parcurși!

            Deși știam înainte de a lua mașina că sunt probleme cu EasyR, am sperat că acestea vor fi remediate... Speranța s-a dovedit deșartă.
            Care o fi recordul la schimbul de ambreaj? Sa fi tu cu cei mai putini kilometri? 6000 km mi se pare super putin, sincer... Cu un 70000 m-as putea obisnui, dar 6000... Pai schimi ambreajul mai des ca uleiul...
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Originally posted by nickey1982 View Post
              Incearca sa afli ce marca are noul ambreiaj. Eu ma astept sa fie tot Valeo.
              Voi reveni cu amănunte după schimbare - sper să se rezolve săptămâna viitoare, după cum au promis.

              Originally posted by mumus View Post

              Cu un 70000 m-as putea obisnui, dar 6000... Pai schimi ambreajul mai des ca uleiul...
              Mda, și eu mă gândeam că am să fac măcar un 40.000 km...
              Last edited by Bobses; 12 June 2019, 07:59.

              Comment


              • Si eu prima schimbare tot pe la 6000km am facut-o

                Comment


                • Onixer, ai făcut și a doua schimbare? Dacă da, pe la câți km? Cum s-a comportat după schimbare?

                  Comment


                  • Va salut nu am mai scris aici referitor la cutie de 6 luni .Am 30000 k fac taxi in bucuresti cu mașina trepidează dar când începe să trepideze mai des eu procedez așa , trag frana de mana țin frana apăsată bag in d și accelerez până în 2000 ture se accelerează greu după are o scăpare sa zic repet iar procedeul și gata curat discul și zero trepidați

                    Comment


                    • Cam la 2 săptămâni procedez așa după care veți observa că și vitezele se schimba mai lin ,multi veți spune că nu este bine dar pentru mine este cea mai buna soluție decât să stau la fiecare 3 luni cu mașina în service
                      Last edited by Ireaza27; 12 June 2019, 10:42.

                      Comment


                      • Primul la 6, al doilea la 24 pentru ca update-ul de soft a mai atenuat din trepidatii

                        Comment


                        • Ireaza27 sa vad daca am inteles bine.

                          Frana de mana ridicata la maxim, frana de picior apasata, cutia in drive, accelerat pana la 2000 de ture, eliberat acceleratia, apasat din nou pana la 2000 de ture.

                          Trebuie tinut mult timp la 2000 de ture, sau doar cateva secunde?

                          Comment


                          • Cred ca in momentul ala chiar s-ar inregistra in log-ul masinii chestia aia de zicea Silviu cu "Over-slipping" sau ceva de genul

                            Comment


                            • Mie mi-ar placea sa apara in log si cand trepideaza masina.

                              Comment


                              • @ Ireaza27, metoda descrisa are clar efect. Si eu am sugerat-o unor colegi dar nu am recomandat-o pentru ca totusi inseamna uzura mai mare dar curata si uniformizeaza discul si se scapa de trepidatii. Banuiesc ca o tii maxim 2-3 secunde la 2000 rpm.
                                E si varianta mai soft descrisa de C.Mike cu frana de mana trasa un dinte (dezactivat HSA) si plecare usoara in rampa, oprire si iar plecare. Eu am recomandat si chiar folosesc varianta si mai soft cu plecarea in rampa , cuplu mare, oprire si apoi plecare iar. Am ocazia periodic sa fac asta pe traseele efectuate unde o cam tin asa in treptele 1-2 max 3. Si cred (desi poate pare discutabil) ca are efect. Deocamdata nu au aparut trepidatiile la TS4 asta al meu. Ar mai fi si varianta cu plecarea de pe loc in trepta 2 dar nu am folosit-o pentru ca la tractorasul meu e altceva.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google