Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gabrieln1960 View Post
    Daca tot am intrebat despre discurile de frana, am masurat uzura la ambele roti: 1,1 mm/roata. Pentru aproape 14.000 km imi pare a fi cam mult. Inseamna ca la 30.000 km ar trebui schimbate. Chiar daca pun la socoteala ca am cauciucuri de 205 uzura tot mare consider ca este. La voi cum este?
    Da și la mine s-au uzat destul de tare discurile.Am o buza mare pe exteriorul lor,n-am stat sa le masor uzura.In 50 000km am schimbat 4 rânduri de placute cu cele din fabrica, fac mult oraș și nici motorașul nu prea are frana de motor. La vara le voi schimba împreună cu plăcuțele. Părerea mea este că la 30-40 kkm ar trebui schimbate, eu le-am lăsat cam mult.
    Last edited by aurbrz; 20 May 2019, 10:00.

    Comment


    • Eu am aproape , aproape 30000km , la cca. 26 000 am fost la revizia anuala mecanicul a inspectat placutele si discurile . Concluzie : placutele vor mai tine inca cca. 20000km iar discurile (care au uzura vizibila ) vor trece binisor de 70000 km.

      Comment


      • Originally posted by Silviu View Post

        ECU calculeaza sarcina/incarcarea pe motor iar aceasta operatie nu face distinctie intre masina goala si panta sau masina plina si drum drept (putem avea aceeasi sarcina si implicit acelasi regim de mers din punct de vedere al motorului).
        Si atunci ecu de unde știe când pleci din rampa ca sa activeze asistenta la plecare din rampa?

        Comment


        • ECU ABS (ESC) stie sa faca asta.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Ar trebui sa existe un senzor Hall pe undeva pe la mijlocul masinii .

            Comment


            • Legat de discuri / placutele de frana, am fost si eu la revizie la 30111 km si mi s-a spus ca mai tin un an placutele

              Comment


              • Pentru plecarea din rampa exista un senzor care masoara inclinarea masinii fata de orizontala.

                Comment


                • Si inca foarte sensibil.
                  Last edited by georgstelsib; 20 May 2019, 13:17.

                  Comment


                  • @ gabrieln1960, bune intrebarile din postul #4053. La fosta vechitura aveam absolut totul despre cutie, manual service detaliat, coduri, scheme,etc. La Sanderica am inrosit internetul si nu am gasit mare lucru. Se pare ca la Dacia sunt foarte greu de obtinut informatiile.

                    Comment


                    • Originally posted by georgstelsib View Post
                      Si inca foarte sensibil.
                      Ar fi bine cum zici. Din ce am constatat, i-a mai scazut sensibilitatea in timp. In urma cu un an, cu masina noua, HSA intra si cand imi parea ca nu e cazul. Chiar ziceam ca ma incurca. Acum nu mai e la fel, uneori nu intra si masina da in spate cand ma astept sa o tina HSA.

                      Comment


                      • Intentionam sa intreb despre acel senzor (sa fie Hall daca asa stii) si ce si cum face.
                        Dar va cer scuze, e off topic.

                        Comment


                        • E un accelerometru, identic cu ce e prin orice smartphone, și e integrat în airbag, informația despre axaXYZ e dată pe CAN culeasă de ABS care îți face HSA și în cazul Duster ph3 îți dă și informațiile 4x4, greu cu tehnologia.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Azi am incercat doua Loganuri 0.9 cu cutie manuala la serviciu, unul din 2017, altul cred ca 2015. 8 mii respectiv 26 de mii. La rece trepideaza amandoua la plecarea de pe loc. La cald am mers doar cu unul. Mult mai ok, dar parca tot nu e complet lipsit de trepidatii. Dar la rece e jale.
                            A comis-o Dacia cu ambreiajele. Loganul mcv al sotiei are si el trepidatii la rece, am observat mai la inceputul anului. Tot manuala.
                            Daca nu fac ceva cu ambreiajele cei de la Dacia vor avea probleme grave de imagine.
                            Deci la automata se mentin trepidatiile iar cauza e ambreiajul, produs probabil de Valeo.

                            Comment


                            • Corecta observatia.Mergand zilele astea la un schimb de ulei in reprezentanta, mecanicul mi-a spus că a schimbat ambreiaje la multe masini cu easy-r dar și la manuale .Ce li s-a comunicat de sus, este că principalul vinovat este materialul de fricțiune din discul de ambreiaj și care în timp se uzează neuniform și duce la apariția trepidatiilor.Se pare că n-au găsit o formula potrivită pentru acest material de la scoaterea azbestului.

                              Comment


                              • Si eu la Dokker-ul de la serviciu 1.6 an 2018 am trepidatii la rece dar nu mereu, a trecut de 25000 km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google