Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ham04
    replied
    @ Marius, de fapt nu e nici o data. Cum ziceau si ceilalti colegi, daca ninge in iulie, trebuie sa-ti pui anvelopele de iarna. O mare idiotenie, dar asta e adevarul. Parlamentarii astia din cand in cand ar mai trebui batuti cu ciocanul peste dinti, ca scot legi din ce in ce mai idioate.
    In concluzie, chiar si vara cand plecati la drum lung luati-va si anvelopele de iarna cu voi ca nu se stie unde aveti nevoie de ele

    Leave a comment:


  • mariusnicolae
    replied
    Inseamna ca toata lumea e nebuna.
    Toti cei cu care am vorbit astazi vis-a-vis de subiectul asta stiu ca data-limita e 1 Martie......

    Leave a comment:


  • Cristi_LCD
    replied
    @vitriol:

    Leave a comment:


  • ibuzescu
    replied
    Spinache, dă-mi voie să-ţi recomand acest site unde vei găsi impresii şi calificative pentru diverse tipuri de anvelope, inclusiv all-season. Personal, aşa am ajuns să aleg între Kleber Quadraxer şi Khumo Solus KH21, ambele din gama mid-budget. Am ales Kleber pentru că avea o notă mai bună şi am apucat să le rulez în condiţii de "vară" vreo două săptămâni înainte de 1.nov.2011 şi pot spune că sunt în regulă (a se citi <eficiente>). La un moment dat am fost nevoit să frânez brusc, pe jos era şi ceva nisip/pietriş (deşi vorbesc de un bulevard din Bucureşti), chiar a fugit spatele dar m-am oprit în siguranţă. Dacă vrei să ştii cum m-am descurcat cu ele în ultima perioadă cu ninsori şi zăpezi trebuie să-ţi spun că de asemenea, s-au comportat ireproşabil. Şi nu mă refer la condus în Bucureşti ci Iaşi, Poiana Bv.

    Leave a comment:


  • vitriol
    replied
    Originally posted by mariusnicolae View Post
    Nu stiu a cui e penibilitatea zau, dar peste tot, la TV, in ziare s-au dat ca termene 1 noiembrie si 1 martie, nu 31 martie
    Ca legea spune ca sezonul de iarna dureaza intre jumatatea lui octombrie si jumatatea lui aprilie e altceva.....cum spuneam astea sunt cazuri extreme.
    Au fost cazuri cand la mine in zona a nins si in mai, si ce-i cu asta?
    Termenele care s-au vehiculat in toate mediile sunt cele de mai sus, pe care le-a spus si seba.
    Prietene, "la TV" si "in ziare" nu sunt argumente destul de solide. Acum daca nu zici c-ai vazut pe "iutub", degeaba te-ai mai apucat.

    Leave a comment:


  • ham04
    replied
    La cum zici tu ca mergi, ia-ti all season ca nu vad sa-ti faca probleme. Problemele apar atunci cand ai ceva viteza si trebuie sa franezi de urgenta, o anvelopa all-season chiar nu franeaza ca una de vara pe uscat/ud sau ca una de iarna pe zapada. Candva eram si eu fan all-season pana m-am lamurit si cu Good Year Vector 5 care pe zapada sunt sub o anvelopa de iarna mediocra.

    Leave a comment:


  • 827sam
    replied
    My friend, pentru necesitatile tale sunt bune toate anvelopele, tu ai nevoie de o anvelopa pe care sa scrie M+S si e suficient
    in conditiile astea, ce faci cu masina ? daca nu circuli iarna, mai bine ia anvelope de vara
    ca sa iti raspund la intrebare : matadoarele sunt mai bune ca montana ce ai avut, all season se comporta ok vara, mai ales daca nu le ceri prea multe

    Leave a comment:


  • hspinache
    replied
    "n-as merge pe cele all season" ; nu inteleg nimic ; eu iarna , nu ies din oras si in oras daca aluneca , nu circul , nu ma pasoneaza circulatia pe vreme de iarna ; pina acum , din acest punct de vedere nu m-au deranjat de loc echiparea cu montana .
    m-a deranjat ca dupa 6 ani , desi nu sint uzate , au aparut crapaturi in ele , pe fata de rulaj .

    Deci , repet intrebarea mea : cum se comporta all season vara ?

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Originally posted by mariusnicolae View Post
    Cititi amandoi cu mai multa atentie ultimul meu post....
    Nu conteaza CAND e zapada aia pe carosabil, poate sa fie si in mai, trebuie sa ai anvelope de iarna montate.


    UN coleg care nu are montate anvelope de iarna ma intreba azi daca in decoir exista zapada dar pe sosea nu, este pasibil de amenda? Sincer, n-am stiut ce sa-i raspund pentru a fi transant.
    Nu e obligat. Dar ar fi indicat, iarna se mai intampla sa si ninga dupa ce pleci la drum. Plus ca, nu poti fi sigur ca drumul e uscat/fara zapada pana la destinatie.

    Leave a comment:


  • 827sam
    replied
    depinde ce asteptari ai de la cauciucuri
    in principiu matadoarele sunt mai bune ca montana sau kormoran
    n-as merge pe allseason !

    Leave a comment:


  • hspinache
    replied
    Daca schimb Montana m801 cu Matador MP61 [all season] , vara ce diferente voi simti ? Se vor consuma mai repede vara ?

    Leave a comment:


  • darksid3
    replied
    Daca in iulie, te duci la munte, ninge si e zapada pe carosabil, esti pasibil de amenda daca nu ai anvelope de iarna. Conform Legii in vigoare!

    Leave a comment:


  • mariusnicolae
    replied
    Cititi amandoi cu mai multa atentie ultimul meu post....

    Leave a comment:


  • danielliviu
    replied
    @mariusnicolae: cauta legea si citeste-o inainte sa te contrazici. NU este specificata nici data de incepere, nici cea de final.
    Singura data este cea de intrare in vigoare a legii: 1 nov 2011.
    In schimb, daca in 2012 in octombrie e zapada pe carosabil, trebuie sa ai anvelope de iarna.
    Oricum, discutia se poate muta AICI, unde mai sunt vreo 15 pagini de discutii numai despre acest lucru.
    Si tot acolo gasesti si legea, poate te lamuresti.

    Leave a comment:


  • Niki
    replied
    Bine, cum spui tu, dar in caz ca te opreste politistul si te arde, sa'i spui ca n'are dreptate, ca la tv a spus altfel. )


    Nu inteleg de ce esti atat de ambitios si nu vrei sa cauti legea ca sa te lamuresti.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google