Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Camera

    Cine stie nu ajuta......pacat.

    Am descoperit singur,pentru cine mai face modificarea pentru o alta navigatie,camera se alimenteaza tot din mufa medianavului prin pinul 9,iar pinul 10 este doar pentru a comanda medianavului sa comute pe camera,se leaga pini 9 si 10 impreuna pe firul de comanda al navigatiei aftermarket sau no name
    Last edited by 77sky; 4 August 2018, 22:28.

    Comment


    • am achizitionat de la dezmembrari un scut de punte spate.
      nu a fost chiar floare la ureche sa il pun pe pozitie.
      pe mijloc spre fata masinii are 3 puncte de prindere sub forma de pini de plastic care intra in gaurile existente din pune, in pe spate are 2 cleme care se clipseaza in sloturi speciale.
      apoi urmeaza distractia cu prinderea de punte la fiecare roata, am luat din dedeman suruburi de M10 cu cap imbus de 25mm dar ar fi trebuit de 30 pentru ca am adaugat o saiba mare pe partea cu puntea si inca o saiba pe partea cu piulita. piulitele folosite au fost autoblocante si la 25mm nu ies suficient afara ca sa prinda si plasticul piulitei pe filet. aici am folosit 4 suruburi cate 2 pe fiecare parte
      mai trebuiesc folosite si 2 suruburi mai lungi un pic de 35mm ar fi ideal eu am pus de 40 si au iesit cam mult in afara, surubul asta trece prin oala de la arc de pe punte
      iar la prindere din fata a scutului ar fi trebuit sa folosesc niste nituri de plastic dar nu am avut ceva atat de mare asa ca am folosit niste soricei de cca 6-8mm latime pentru a asigura si punctul de prindere din fata astfel incat sa nu existe miscare a scutului. aici din pacate nu ai acces sa pui o piulita cu surub asa ca am ales solutia cea mai la indemana. Astfel de soricei am mereu la mine asa ca daca in timp cedeaza unul din ei il pot inlocui relativ rpd.

      pentru ca nu am rampa si nici un cric mare care sa ridice la 50cm si nici capre, am asezat 3 caramizi in forma de piramida la fiecare roata si am urcat masina cu spatele pe ele.

      singura conexiune de care nu sunt multumit e cea prin soricel, in rest totul pare sa stea fix si nu cred ca o sa am sunete deranjante in mers.

      Am mai facut si un buzunar in portbagaj cu plasa in care tin diverse nimicuri usoare (plase, carpe) dar poza e prea blurata si nu se intelege, asa ca o refac si revin cu alta
      Attached Files

      Comment


      • Poate nu e nevoie sa pui acel șoricel, era bine de aflat cum a pus fabrica. Felicitări!

        Comment


        • l-am pus fiindca flexa un pic capatul scutului si era riscul de a aparea un sunet enervant.
          nu am avut de unde sa aflu pentru ca cel care mi-a trimis scutul nu mi-a trimis si sistemul de prindere. asa ca am mers dupa intuitie

          Comment


          • Ieri "Gargaritza"a primit inca un set de relee pentru faza scurta+lunga, cu asta am scapat de problema blocului de lumini care era schimbat de 2 ori pe garantie..
            Mersi t0rquemada pentru sprijin.
            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

            Comment


            • Salutare. Vreau sa montez filtru de habitaclu pe L2 fara AC.
              Cine ma poate ajuta cu ceva informatii? orice sfat e bine venit.
              Ma gandesc in primul rand daca se poate decupa acel plastic si cumpara capacul cu prindere pe surub. E posibil ca filtrul sa afecteze debitul de aer al ventilatiei?

              Comment


              • Originally posted by bobbyred View Post
                Ieri "Gargaritza"a primit inca un set de relee pentru faza scurta+lunga, cu asta am scapat de problema blocului de lumini care era schimbat de 2 ori pe garantie..
                Mersi t0rquemada pentru sprijin.
                Asta chiar este imbunatatire, dar da si tu ceva din casa...un mic tutorial daca se poate. Nu am probleme inca, dar se poate dovedi o imbunatatire semnificativa pe termen lung.

                Comment


                • Bobbyred, la ph2? Intelesesem ca nu mai e problema cu arsul repede.

                  Comment


                  • JNic - nu am apucat sa fac poze spre rusinea mea.
                    Treaba este simpla 2 buc relee plus soclu pentru panou (vezi panou de sigurante din masina ai acolo 2 buc.albastre)eventual fire cu pini daca nu gasesti cu totul.Toata opretatia se face la panoul de sigurante din habitaclu nu se taie fire.....detalii/lucrare t0rquemada
                    Cauta prin dezmembrari trebuie sa gasesti o instalatie "bubuita"

                    Acum sunt "blindat" de relee!


                    iatagan - ph1 masina este 2014,nu am auzit aceasta informatie.
                    in mod sigur nu au facut nimik
                    Last edited by bobbyred; 9 August 2018, 01:00.
                    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                    Comment


                    • Originally posted by Amiralul View Post
                      Salutare. Vreau sa montez filtru de habitaclu pe L2 fara AC.
                      Cine ma poate ajuta cu ceva informatii? orice sfat e bine venit.
                      Ma gandesc in primul rand daca se poate decupa acel plastic si cumpara capacul cu prindere pe surub. E posibil ca filtrul sa afecteze debitul de aer al ventilatiei?
                      Se poate decupa .
                      Problema este ca nu gasesti acel capac.
                      Acel capac face parte din grupul de climatizare si nu ae vinde separat.
                      Posibil sa gasesti prin dezmembrari de la un logan care are grupul de climatizare spart.
                      Nu afecteaza debitul de aer .

                      Comment


                      • Originally posted by iatagan View Post
                        Bobbyred, la ph2? Intelesesem ca nu mai e problema cu arsul repede.
                        la logan 2 ph2 e acelasi bloc de lumini in principiu, doar ca butonul de claxon nu mai este pe maneta ci pe airbag, iar luminile de zi sunt pe led... teoretic s au mai scos din consumatori, dar pe faza scurta/lunga, proiectoare si semnale, tot cam aceeasi problema a ramas... acum na... tinand cont ca s au mai dus din consumatori, probabil ca o sa tina mai mult.
                        laureate 1.5l, albastru marin

                        Comment


                        • De la ce magazin iau obturatoare de praf? Exista daciashop care nu raspunde la telefoane (probabil un magazin neserios la fel ca si novline romania) si un anunt pe olx dar pe alea nu scrie nimic doar un cod. Nu vreau vitan sa ma duc sa ma targuiesc la tejghele, as vrea un magazin online sau unul fizic. Multumesc!

                          Comment


                          • La "Planetara"ai incercat?
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • La orice magazin de piese auto din orasul tau si ceri: obturator praf dacia balama ASAM codes: OE codes: 8200574748
                              EAN: 30746
                              Costa cam 10 lei bucata.

                              Comment


                              • Iatagan,ia legătura cu " axscu" , om serios și de încredere. Ți le trimite prin posta in 2 zile și de origine și preț bun.
                                Last edited by alex1ioan; 17 August 2018, 19:40.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google